Park stanowy Falls of the Ohio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Park stanowy Falls of the Ohio (ang. Falls of the Ohio State Park) to amerykański park stanowy w stanie Indiana nad rzeką Ohio. Park został ustanowiony w 1990 roku jako dwudziesty park stanowy w stanie Indiana i zajmuje powierzchnię lądową około 0,67 km². Park stanowi część większego obszaru chronionego na poziomie federalnym o oficjalnej nazwie Falls of the Ohio National Wildlife Conservation Area, który zajmuje powierzchnię około 5,68 km²[1].

Na terenie parku znajdują się odsłonięte złoża skamieniałości datowanych na około 386 milionów lat. Ich powierzchnia wynosi około 0,89 km² i uważa się je za jedne z największych znanych na świecie odsłoniętych złóż skamieniałości pochodzących z okresu dewonu[2]. Na terenie złóż zidentyfikowano skamieliny należące do około 600 gatunków organizmów, z czego około dwie trzecie, to gatunki po raz pierwszy zidentyfikowane na terenie parku. Ponad 250 gatunków zidentyfikowanych skamielin to koralowce[1].

Na terenie parku wybudowano muzeum, w którym znajdują się liczne eksponaty związane z geologią okolicznych terenów oraz prowadzone są liczne programy edukacyjne. Znajduje się tu również duże akwarium z rafą koralową. Park jest również popularnym miejscem uprawiania sportów wodnych.

Mimo że nazwa parku, która dosłownie znaczy park stanowy wodospadów Ohio, mogłaby sugerować istnienie w pobliżu wodospadów na rzece Ohio, w rzeczywistości znajdowała się tu tylko seria niewielkich kaskad. Różnica poziomów rzeki Ohio na dystansie ponad 4 kilometrów wynosi około 8 metrów. Jednak była to jedyna znacząca przeszkoda w żegludze na całej długości rzeki Ohio, stąd wcześni podróżnicy nazwali ten region "wielkimi wodospadami". W ten sposób wzięła się nazwa tego odcinka rzeki i później parku[3]. W latach 20. XX wieku, po wybudowaniu na rzece tamy, poziom wody na rzece podniósł się i większość kaskad nie jest obecnie widoczna.

Na terenie parku 15 października 1803 roku doszło do spotkania odkrywców i podróżników, Meriwethera Lewisa i Williama Clarka. Chociaż formalnie ich wspólna ekspedycja do wybrzeży Oceanu Spokojnego wyruszyła pół roku później z okolic Saint Louis, to wspólnie podróżowali właśnie od Falls of the Ohio[4]. Wydarzenie to upamiętnia wzniesiony na terenie parku pomnik.

Obecne tereny parku w swojej twórczości opisywali między innymi Mark Twain i Walt Whitman[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Falls of the Ohio State Park (ang.)
  2. Falls of the Ohio (ang.)
  3. Park History Falls of the Ohio State Park (ang.)
  4. Park History Falls of the Ohio State Park (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]