Parker Pyne na tropie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Parker Pyne na tropie (ang. Parker Pyne Investigates) - wydany w 1934 roku zbiór dwunastu opowiadań Agathy Christie, których głównym bohaterem jest Parker Pyne. Niegdyś Parker Pyne opracowywał dane statystyczne dla rządu, ale po przejściu na emeryturę postanowił wykorzystać nabytą wiedzę, aby uszczęśliwiać ludzi oraz rozwiązywać ich problemy. Swoje usługi reklamuje w gazetach anonsem następującej treści: CZY JESTEŚ SZCZĘŚLIWY? JEŻELI NIE, ZASIĘGNIJ RADY PANA PARKERA PYNE'A, 17 RICHMOND STREET.

W większości prowadzonych spraw wspierają go urocza Madeleine de Sara oraz przystojny Claude Luttrell. W opowiadaniach pojawia się również panna Felicity Lemon, obecnie sekretarka Parkera Pyne'a, która w przyszłości zatrudni się u Herkulesa Poirota, oraz pani Ariadna Oliver, popularna pisarka i znajoma Poirota.

Opowiadania[edytuj | edytuj kod]

Do Parkera Pyne'a przychodzi pani Packington i prosi go o pomoc w sprawie męża romansującego z sekretarką.

Powróciwszy do Londynu ze służby w Afryce, major Wilbraham narzeka na nudę. Parker Pyne obiecuje temu zaradzić. W opowiadaniu występuje pani Ariadna Oliver.

U detektywa zjawia się pani Daphne St John i prosi o pomoc w dyskretnym zwróceniu pierścionka z diamentem, który w wyniku kłopotów finansowych ukradła znajomej, lady Dortheimer.