Passe-partout

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Passe-partout w różnych kolorach
Dagerotyp w passe-partout

Passe-partout (wym. paspartu, wyraz pochodzenia franc.)

1. Passe-partout jest to pojęcie, które narodziło się we Francji, określające ramkę kartonową z wycięciem, o powierzchni trochę mniejszej od powierzchni karty z ilustracją, które umieszczane jest najczęściej w ramie obrazu. Po dzień dzisiejszy zastosowanie się nie zmieniło, nadal wykorzystuje się do wyeksponowania, zwiększenia atrakcyjności i ochrony oprawianej pracy. Taka kartonowa ramka może być czysta lub mieć zdobioną powierzchnię, a także może być bigowana, delikatnie falcowana, może mieć nacinaną powierzchnię i być formowana trójwymiarowo, a nawet może mieć skośnie cięte krawędzie otworu i zdobione (np. złocone) utworzone w ten sposób wąskie ścianki.

Passe-partout powinno być na tyle duże, aby obraz był otoczony szerokim tłem. Passe-partout może być dodatkowo oprawiane np. poprzez umieszczenie całości za szybą. Może być również kartą wklejaną do książki lub albumu. W passe-partout mogą być oprawiane papierowe ilustracje wykonane ręcznie lub drukowane, a także odbitki fotograficzne, wycinanki, hafty, zasuszone rośliny, niewielkie wyroby jubilerskie i inne płaskie przedmioty.

Produkcja Passe-partout :

a) Produkcja kartonów:

Do produkcji kartonów wykorzystywanych w produkcji passe-partout wykorzystuje się technikę zwaną kaszerowaniem. Polega ona na oklejeniu cienkim papierem (szeroka gama kolorów) znacznie grubszego kartonu o różnym przekroju kartonu: biały, czarny, kremowy itp.

b) Produkcja Passe-partout:

Nowe technologie i zmechanizowanie produkcji umożliwiło produkcje passe-partout na szeroką skalę. Nowe maszyny umożliwiają produkcje passe-partout jeszcze szybciej i co najważniejsze dokładniej. Obecny sprzęt do produkcji passe-partout pozwala również na wykonywanie różnych, atrakcyjnych projektów, od podstawowych jak wycięcie passe-partout owalnych czy prostokątnych, aż po wykonywanie wycięć o bardziej skomplikowanych kształtach czy skośnie ciętych krawędziach.


2. Stały bilet wolnego wstępu do muzeum, teatru, kina itp.

3. Passepartout (pisane razem) – klucz uniwersalny, służący do otwierania wielu zamków (ang. skeleton key lub master key), stosowany np. w hotelach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Arsexpo - producent Passe-partout

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]