Patefon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Posłuchaj tego artykułu

Plik audio został utworzony na podstawie wersji z 2014-08-01 i nie obejmuje późniejszych edycji.
Artykuły audio
Patefon

Patefon – przenośne urządzenie o napędzie mechanicznym do odtwarzania dźwięku z płyt, wynalezione przez braci Emila i Charlesa Pathé, produkowane w latach 1905–1920 przez firmę Pathé Frères.

Odtwarzanie w patefonie odbywało się od środka płyty przy użyciu niewymiennej kulki (najczęściej szafirowej), osadzonej na ramieniu mającym możliwość poruszania się w płaszczyźnie pionowej (zapis wgłębny). Dzięki zastąpieniu igły przez kulkę wyeliminowano szumy powstające podczas tarcia igły o płytę. Na pierwszy rzut oka nie można rozpoznać płyty patefonowej od gramofonowej (Pathé produkowała również płyty gramofonowe) dlatego do dzisiaj zachowało się niewiele nagrań. Odtworzenie płyty patefonowej na gramofonie powodowało nieodwracalne uszkodzenia. Sam patefon odróżnić można po wertykalnym położeniu główki membrany na końcu ramienia. W gramofonie główka stoi pionowo, ale równolegle do rowków płyty.

Płyty patefonowe odznaczały się wgłębnym zapisem dźwięku (zróżnicowaną głębokością rowka zapisu), liczbą obrotów do 90/min i średnicą do 35 cm, czym różniły się od płyt gramofonowych.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Mieczysław Kominek, Zaczęło się od fonografu
  • Jan P. Pruszyński, Stary Gramofon Stara Płyta