Przejdź do zawartości

Paulownia omszona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SassoBot (dyskusja | edycje) o 01:27, 24 kwi 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Roślina infobox

Paulownia omszona (Paulownia puszysta) (Paulownia tomentosa Steud.) – gatunek drzewa z rodziny Paulowniaceae, dawniej zaliczane było do rodziny trędownikowatych

Występowanie

Drzewo pochodzi z południowo-wschodniej części Chin. Od dłuższego czasu sadzone w cieplejszych częściach Europy jako ozdobne drzewo parkowe.

Morfologia

Morfologia
Kwiaty
Dojrzałe owoce
Pokrój
Drzewo liściaste zrzucające liście na zimę, wysokość ok. 20 m, z szeroką, wysoko sklepioną, dość luźną koroną.
Pień
Prosty, dobrze widoczny aż do górnej strefy korony.
Gałęzie
W dolnej i środkowej części korony przeważnie odstające lub rozłożyste, w górnej części wzniesione.
Kora
Dość gładka, nawet u starszych okazów, o kolorze od szarego do brunatnoszarego.
Liście
Skupione na szczytach zeszłorocznych pędów, naprzeciwległe, bardzo duże o długości ok. 15 – 30 cm. Owalne, u nasady wcięte sercowate, całobrzegie. Z wierzchu matowe, ciemnozielone i aksamitne, pokryte krótkim włosiem, od spodu szare, filcowate. Ogonki liści nawet do 40 cm długości.
Kwiaty
Zebrane w wyprostowane, wiechowato rozgałęziono kwiatostany o wysokości ok. 40 cm z gałązkami bocznymi o długości 5 – 15 cm. Pączki kwiatowe są rudobrunatne lub brunatnoczerwone, owłosione, w tej postaci zimują. Kwiaty rozwijają się zanim drzewo wytworzy liście. Kwiaty naparstkowo-dzwonkowate, bardzo duże, na zewnątrz bladofioletowo-niebieskawe, wewnątrz z żółtymi prążkami. W Europie kwitnie w maju.
Owoce
Torebka o długości do 4 cm i szerokości 1,5 – 2,0 cm, początkowo zielonkawa i nieco lepka, wielonasienna. W miarę dojrzewania drewnieje i zmienia kolor na szarobrunatny.

Zastosowanie

Roślina ozdobna, uprawiana w cieplejszych rejonach Polski oraz na balkonach i tarasach.

Ze względu na swoje właściwości (szybki przyrost masy, łatwość suszenia), może być również wykorzystywana do upraw energetycznych i produkcji biomasy.[1]

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  1. Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 262-263. ISBN 83-7129-141-8.

Szablon:Bibliografia stop