Pełzający cień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pełzający cień
The Slithering Shadow
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania wrzesień 1933

Pełzający cień (ang. The Slithering Shadow lub Xuthal of the Dusk) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane we wrześniu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales". Autorem ilustracji do wersji opublikowanej w "Weird Tales" był Jayem Wilcox.

Jest piątą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana w prastarym mieście Xuthal.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Conan wraz z niewolnicą Natalą przedzierają się przez pustynię, by trafić do znajdującego się na niej prastarego miasta. Spotykają tam Stygijkę o imieniu Thalis, która informuje ich, że mieszkańcy Xuthal większość czasu spędzają w narkotycznym śnie, zaś jedynym źródłem ich lęku jest demon imieniem Thog, który przemierza co jakiś czas Xuthal i pożera ludzi. Conan pragnie jak najszybciej opuścić miasto, jednak Thalis zakochuje się w nim. Zazdrosna o Natalę porywa ją, torturuje i ostatecznie chce oddać Thogowi, jednak Conan ratuje niewolnicę i stacza walkę z Thogiem, ciężko raniąc potwora. Sam jednak zostaje poważnie ranny i jest bliski śmierci, od której ratuje go magiczny napój przyniesiony mu przez Natalę. Następnie oboje opuszczają miasto.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny tytuł opowiadania brzmiał Xuthal of the Dusk. Występujący tu demon Thog przypomina istoty związane z mitami Cthulhu.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Pełzający cień opublikowany został drukiem w magazynie Weird Tales, we wrześniu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Sword of Conan w 1952[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Pełzającego cienia ukazał się w 1977, w cyklu The Savage Sword of Conan. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go John Buscema[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]