Pełzający cień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pełzający cień
The Slithering Shadow
Autor Robert E. Howard
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. wrzesień 1933
Typ utworu opowiadanie fantasy
poprzednia
Conan i Mgły Świątyni
następna
Bębny Tombalku

Pełzający cień (ang. The Slithering Shadow lub Xuthal of the Dusk) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane we wrześniu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales". Autorem ilustracji do wersji opublikowanej w "Weird Tales" był Jayem Wilcox.

Jest piątą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana w prastarym mieście Xuthal.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Conan wraz z niewolnicą Natalą przedzierają się przez pustynię, by trafić do znajdującego się na niej prastarego miasta. Spotykają tam Stygijkę o imieniu Thalis, która informuje ich, że mieszkańcy Xuthal większość czasu spędzają w narkotycznym śnie, zaś jedynym źródłem ich lęku jest demon imieniem Thog, który przemierza co jakiś czas Xuthal i pożera ludzi. Conan pragnie jak najszybciej opuścić miasto, jednak Thalis zakochuje się w nim. Zazdrosna o Natalę porywa ją, torturuje i ostatecznie chce oddać Thogowi, jednak Conan ratuje niewolnicę i stacza walkę z Thogiem, ciężko raniąc potwora. Sam jednak zostaje poważnie ranny i jest bliski śmierci, od której ratuje go magiczny napój przyniesiony mu przez Natalę. Następnie oboje opuszczają miasto.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Oryginalny tytuł opowiadania brzmiał Xuthal of the Dusk. Występujący tu demon Thog przypomina istoty związane z mitami Cthulhu.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Pełzający cień opublikowany został drukiem w magazynie Weird Tales, we wrześniu 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku Sword of Conan w 1952[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Pełzającego cienia ukazał się w 1977, w cyklu The Savage Sword of Conan. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go John Buscema[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]