Pedonides alcochetensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pedonides alcochetensis
Bretfeld, 2010
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada skoczogonki
Rząd zrosłopierścieniowe
Nadrodzina Sminthurididoidea
Rodzina Sminthurididae
Rodzaj Pedonides
Bretfeld, 2010
Gatunek Pedonides alcochetensis

Pedonides alcochetensisgatunek skoczogonka z rzędu zrosłopierścieniowe i rodziny Sminthurididae. Jedyny z monotypowego rodzaju Pedonides.

Gatunek i rodzaj opisane zostały w 2010 roku przez Gerharda Bretfelda[1]. Jedynym znanym okazem jest samiec odłowiony w 2002 roku na równinie aluwialnej rzeki Tag w Portugalii, w pobliżu Alcochete[2].

Skoczogonek ten ma ciało długości 0,6 mm. U wypreparowanego okazu niebieski pigment obecny jest w odnóżach i czułkach oraz kropkach na wierzchu głowy i przednio-grzbietowej części odwłoka. Ciemniejsze pozostały okolice oczu i czwarte człony czułków. Szczecinki na drugim i trzecim członie czułków oraz na dwóch ostatnich parach odnóży silnie zmodyfikowane. Głowa z 6 parami dużych ommatidiów. Drugi i trzeci człon czułków z grubymi kolcami i guzkami, dzięki czemu pełnią one, podobnie jak druga para nóg, funkcję czepną. Odnóża zakończone smukłym pazurkiem z małym ząbkiem i empodium, wyposażonym w nić sięgającą poza pazurek. Trzecia para nóg ma stopogoleniach narządy zmysłowe (ang. tibiotarsal organ). Cewka brzuszna z parą dystalnych szczecin. Widełki skokowe z 6 parami normalnych szczecinek na manubrium oraz smukłymi wyrostkami szczytowymi o gładkiej krawędzi zewnętrznej i grubo ząbkowanej krawędzi wewnętrznej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frans Janssens: Sminthurididae. W: Checklist of the Collembola [on-line]. [dostęp 2016-10-30].
  2. a b Gerhard Bretfeld. Pedonides alcochetensis n.g. n.sp. (Insecta, Collembola, Sminthurididae) with two clasping organs from the mainland of Portugal. „Soil Organisms”. 82 (3), s. 317–323, 2010.