Pelargonia pasiasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelargonia pasiasta
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

bodziszkowce

Rodzina

bodziszkowate

Rodzaj

pelargonia

Nazwa systematyczna
Pelargonium ×hortorum L.
Synonimy
 • Pelargonium zonale hort.
Odmiana o silnie wybarwionych liściach
Kwiaty
Kwiaty
Odmiana o ozdobnych liściach

Pelargonia pasiasta, pelargonia rabatowa, geranium muszkatel (Pelargonium × hortorum) – mieszaniec dwóch gatunków pelargonii: P. zonale i P. inquinans. Obydwa te gatunki pochodzą z południowej części Afryki Południowej, ich mieszaniec jest powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna. Wszystkie znajdujące się w uprawie ozdobne odmiany pelargonii są mieszańcami.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Gruba, wzniesiona, rozgałęziona.
Liście
Ulistnienie naprzemianległe. Liście pojedyncze, długoogonkowe o nerkowatym kształcie i pofalowanych brzegach, miękko owłosione. Ich charakterystyczną cechą odróżniającą je od innych mieszańców pelargonii jest mniej lub bardziej widoczny rysunek (pierścień) na liściach, przeważnie brązowy.
Kwiaty
Zebrane w baldachy w różnych kolorach; od białego poprzez łososiowy, różowy i czerwony do fioletowego. Mogą być u różnych odmian pojedyncze lub pełne. Przeważnie mają symetrię dwuboczną; 2 górne płatki korony są szersze i dłuższe, a także inaczej zabarwione, pręcików jest 10, część z nich lub wszystkie są zmarniałe[3].
Gatunki podobne
Pelargonia wielkokwiatowa – ma bardzo podobny pokrój, ale kwiaty ma wyraźnie większe a liście bez rysunku. Bardzo podobne kwiaty ma też pelargonia bluszczolistna – tę najłatwiej odróżnić po zwisających pędach.
 Zobacz też: pelargonia pachnąca.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina. Cała roślina z wyjątkiem kwiatów wydziela charakterystyczny zapach. Kwitnie bardzo długo (przez całe lato) i obficie, jednak większość uprawianych odmian nie wytwarza nasion. W ciągu roku przyrasta około 25–30 cm. Jest rośliną długowieczną, jednak starsze okazy stają się nieładne, gdyż ogałacają się dołem z liści i kwitną słabiej.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest uprawiana jako roślina ozdobna, głównie jako roślina doniczkowa w mieszkaniach oraz w różnego rodzaju pojemnikach na balkonach, parapetach okiennych, werandach. Walorami tej rośliny są ładne i długo kwitnące kwiaty oraz ozdobne liście. Ostatnio w kompozycji z innymi gatunkami roślin bywa uprawiana również jako roślina rabatowa.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

 • Wymagania. Jest łatwa w uprawie. Potrzebuje silnego światła, może to być bezpośrednie oświetlenie słoneczne. Lubi suchą atmosferę i dużo przestrzeni, nie należy jej zraszać, gdyż powoduje to jej gnicie. Jako podłoże najlepsza jest ziemia torfowa lub gliniasta. Uprawiana w mieszkaniu latem dobrze toleruje temperaturę pokojową, zimą lepiej jest wynieść ją do zimniejszego pomieszczenia o temperaturze nie przekraczającej 16 °C.
 • Zabiegi uprawowe. W lecie rośliny w mieszkaniu podlewa się 2–3 razy w tygodniu, pelargonie rosnące na polu w pełnym słońcu podlewa się codziennie (rano lub wieczorem). Latem nawozi się rozcieńczonym płynnym wieloskładnikowym nawozem co 2 tygodnie lub stosuje się długotrwale działające pałeczki nawozowe wkładane do podłoża. Przekwitnięte kwiatostany i uschnięte liście usuwa się, gdyż szpecą roślinę. Na wiosnę roślinę przycina się.
 • Rozmnażanie. Przede wszystkim przez sadzonki pędowe pobierane od połowy lipca do połowy sierpnia. Ścięte sadzonki przez kilka godzin pozostawia się, by obeschła powierzchnia cięcia, potem zanurza w ukorzeniaczu, sadzi w podłożu z torfu i pasku w stosunku 1:1 oraz trzyma w słonecznym i ciepłym pomieszczeniu (najlepiej w szklarni, inspekcie). Przylistki na sadzonkach usuwa się, gdyż często gniją. Ukorzenianie trwa w dobrych warunkach do 3 tygodni. Ostatnio pojawiają się odmiany, które można rozmnażać z nasion. Wysiane w piaszczystym podłożu łatwo kiełkują w temperaturze 16–18 °C.
 Zobacz też: nawożenie.

Odmiany (wybór)[edytuj | edytuj kod]

 • o białych kwiatach: 'Blutenschnee', 'Moreton White', 'Weiss'
 • o łososiowych kwiatach: 'Ania', 'Erfolg', 'Lachs', 'Salmon Irene'
 • o różowych kwiatach: 'Pico', 'Rosa Karl', 'Zorbig'
 • o pomarańczowoczerwonych kwiatach: 'Jubileuszowa', 'Maryla'
 • o czerwonych kwiatach: 'Dietzmanns Diamont', 'Drezdner', 'Irene', 'Rubin'

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
 2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-03-02] (ang.).
 3. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
 • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]