Pentacon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aparat fotograficzny Pentacon (24x36 mm)
Aparat fotograficzny Pentacon six TL (6x6)
Obiektyw Pentacon 200mm/4 na aparacie Praktica B100

Pentacon – przedsiębiorstwo istniejące w NRD, mieszczące się przy Shandauer Straße 76 w Dreźnie.

Kombinat pod nazwą VEB Kamera und Kinowerke Dresden powstał w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Zeiss Ikon, Kamera-Werke, Belca, Altissa i Welta. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon, wykorzystując słowo utworzone w początku lat 50. jako nazwę dla lustrzanek Contax S eksportowanych do krajów, w których nazwa Contax była zastrzeżona. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.

Zakłady Pentacon znane są z produkcji aparatów pod nazwą PENTACON, Praktica, Exakta, oraz obiektywów i akcesoriów fotograficznych.

W październiku 1990 przedsiębiorstwo Pentacon zostało postawione w stan likwidacji i w tym stanie wykupione przez Heinricha Mandermanna, właściciela m.in. zakładów optycznych Schneider-Kreuznach, który już w 1985 we współpracy z kombinatem Pentacon uruchomił w firmie Exakta Foto GmbH w Norymberdze produkcję aparatów fotograficznych Exakta 66 będących rozwinięciem konstrukcji aparatów Pentacon Six. Po zakupieniu kombinatu Pentacon i zmianie jego nazwy na Pentacon GmbH produkcję Exakty 66 przeniesiono do Drezna, gdzie kontynuowano ją do 2000 roku.

Obecnie Pentacon produkuje m.in. aparaty cyfrowe marki Praktica.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]