Niemiecka Republika Demokratyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „NRD”. Zobacz też: inne znaczenia
Deutsche Demokratische Republik
Niemiecka Republika Demokratyczna
Okupacja aliancka Niemiec i Austrii 7 X 1949 – 3 X 1990 Niemcy
Flaga Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Flaga Niemieckiej Republiki Demokratycznej Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Dewiza: (niem.) Proletarier aller Länder, vereinigt Euch!
(Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!)
Hymn: Auferstanden aus Ruinen
(Powstający z ruin)
Położenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Konstytucja Konstytucja NRD
Język urzędowy niemiecki
Stolica Berlin, stolica NRD[1]
Ustrój polityczny państwo socjalistyczne[2]
Typ państwa rep. socjalistyczna (1949-1989)
republika (1989-1990)
Ostatnia głowa państwa Przewodnicząca Rady Państwa Sabine Bergmann-Pohl p.o. (CDU)
Ostatni szef rządu Premier Lothar de Maizière (CDU)
Powierzchnia
 • całkowita
106. na świecie
108 333 km²
Liczba ludności (styczeń 1990)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

16 100 000
154 osób/km²
Jednostka monetarna Marka NRD[3] (DDM)
Proklamacja 7 października 1949
Konferencja dwa plus cztery 12 września 1990
Zjednoczenie Niemiec 3 października 1990
Strefa czasowa UTC +1 – zima
UTC +2 – lato
Kod ISO 3166 DD
Domena internetowa .dd[4]
Kod samochodowy DDR (od 1973)
Kod telefoniczny +37
Mapa Niemieckiej Republiki Demokratycznej
Podział administracyjny NRD

Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – nieistniejące państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Granica wewnątrzniemiecka.

NRD graniczyło od zachodu z Republiką Federalną Niemiec, od południa z Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną, od wschodu z Polską Rzeczpospolitą Ludową oraz z enklawą Berlin Zachodni wewnątrz terytorium NRD, a jej całkowita powierzchnia liczyła 108 333 km².

Północną część NRD stanowiło pobrzeże Morza Bałtyckiego i obszar Pojezierzy Meklemburskich. Północną i środkową stanowiła Nizina Północnoniemiecka oraz Nizina Sasko-Łużycka, na południu rozciągał się obszar wyżyn Średniogórza Niemieckiego oraz gór Masywu Czeskiego.

Rekordy geograficzne[5]:

Demografia[edytuj | edytuj kod]

NRD zamieszkana była przez 17 milionów osób, w latach 1949-1990 liczba ludności nie zmieniła się w znaczący sposób.

Rok Ludność (w mln) Pracujący (w mln)
1950 18,388 7,196
1960 17,188 7,686
1970 17,068 7,769
1980 16,740 8,225
1988 16,675 8,594

Największe miasta NRD[edytuj | edytuj kod]

Największe miasta NRD[2]
L.p. Miasto Liczba ludności (w tys.)[6] Okręg (Bezirk)
1. Berlin Wschodni 1 094
2. Lipsk 577,1 Okręg Lipsk
3. Drezno 507,7 Okręg Drezno
4. Karl-Marx-Stadt 303,8 Okręg Karl-Marx-Stadt

Ustrój[edytuj | edytuj kod]

 Osobne artykuły: VolkskammerRada Państwa NRD.
Znaczek wydany dla uhonorowania przyjaźni niemiecko-radzieckiej

NRD było państwem o ustroju socjalistycznym, wprowadzono system polityczny i społeczny oparty na wzorach radzieckich. Najwyższym organem władzy państwowej NRD była Izba Ludowa (niem. Volkskammer), która wybierała Radę Państwa (niem. Staatsrat der DDR). Władzę wykonawczą sprawował rząd odpowiedzialny przed Izbą Ludową. Kierowniczą rolę sprawowała Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności (SED), a prócz niej istniały jeszcze cztery inne partie polityczne. Wszystkie partie i organizacje masowe działały we wspólnym bloku – Narodowy Front Niemieckiej Republiki Demokratycznej (niem. Nationalen Front).

Święta państwowe w NRD[2]:

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Znaczek ZSRR z okazji: „40 lat NRD” (1989)
 Osobny artykuł: Podział administracyjny NRD.

Jednostką podziału administracyjnego (przeprowadzonego w 1952 roku, do tego roku istniały kraje związkowe (landy) stały się okręgi (Bezirk), których było łącznie czternaście (ich stolicami były Chociebuż, Drezno, Erfurt, Frankfurt nad Odrą, Gera, Halle, Karl-Marx-Stadt, Lipsk, Magdeburg, Neubrandenburg, Poczdam, Rostock, Schwerin oraz Suhl).

Stolicą NRD był Berlin, a konkretnie jego część zwana Berlinem Wschodnim (oddzielona od Berlina Zachodniego tak zwanym Murem Berlińskim). Berlin jako całość, podzielony na cztery sektory, podlegał okupacji czterech zwycięskich mocarstw, a Berlin Wschodni był częścią strefy sowieckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

I sekretarz SED Walter Ulbricht, 1950

Proklamacja i pierwsze lata[edytuj | edytuj kod]

Przywódcy NRD: Prezydent Wilhelm Pieck i Premier Otto Grotewohl, 1949
Flaga NRD przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku

Państwo to powstało z inicjatywy komunistycznej partii o nazwie Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności (niem. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) i pod auspicjami Związku Radzieckiego. W latach 1946-1948 SED ugruntowała swoją pozycję polityczną i zdominowała organy władzy w strefie okupacyjnej. Partia ta w marcu 1948 roku powołała Niemiecką Radę Ludową, która 7 października 1949 roku przekształciła się w Tymczasową Izbę Ludową, przyjęła konstytucję i proklamowała powstanie nowego państwa.

Władzę objęła SED. Jej kierownictwo było zdominowane przez działaczy prokomunistycznych, będących wcześniej członkami Komitetu Narodowego „Wolne Niemcy”. Pierwszymi przywódcami partii byli Otto Grotewohl oraz Wilhelm Pieck, którzy pełnili funkcje współprzewodniczących. Pierwszym prezydentem NRD został Johannes Dieckmann, który swój urząd pełnił przez cztery dni, po czym został zastąpiony przez Wilhelma Piecka (w zamian za to Dieckmann objął urząd przewodniczącego Izby Ludowej). 12 października na urząd premiera wybrano Otto Grotewohla; tego samego dnia Izba Ludowa przyjęła konstytucję.

Konstytucja gwarantowała SED kierowniczą rolę w państwie, wprowadzała gospodarkę planową.

SED pod nadzorem radzieckich władz okupacyjnych - Radzieckiej Administracji Wojskowej w Niemczech SMAD (1945-1949 r.), następnie Radzieckiej Komisji Kontroli w Niemczech (1949-1953 r.) i aparatu Wysokiego Komisarza ZSRR w Niemczech (1953-1955 r.), przeprowadziła m.in. częściowo reformę rolną, nacjonalizację przemysłu, środków transportu, banków, częściową denazyfikację i demilitaryzację.

Państwo było rządzone autorytarnie, a SED sprawowała kontrolę nad większością dziedzin życia. Wyjątkowo rozbudowany był aparat policji politycznej Stasi.

Polityka gospodarcza była wzorowana na radzieckiej. Na terenie całego kraju były rozmieszczone jednostki wojsk radzieckich.

III Zjazd SED w 1950 roku przyjął uchwałę o pierwszym planie rozwoju gospodarki. W następstwie zjazdu podjęto likwidację sektora prywatnego gospodarki i rozpoczęto rozbudowę przemysłu państwowego.

NRD od 1950 roku była członkiem RWPG. Rząd ZSRR przyznał NRD 20 września 1955 roku suwerenność i jeszcze w tym samym roku przyjął wschodnioniemieckie państwo (Nationale Volksarmee) do Układu Warszawskiego.

Kryzys i kolejne lata[edytuj | edytuj kod]

Wschodnioniemiecka „Volkspolizei” czeka na rozkaz otwarcia granicy przy Bramie Brandenburskiej, 22 grudnia 1989
Obchody „40-lecia NRD”, Berlin Wschodni, 1989

W 1953 w Berlinie i innych miastach wybuchło krwawo stłumione powstanie robotnicze. W styczniu 1957 uchwalono dyrektywę o kolektywizacji rolnictwa, zrealizowaną w 1960. Powstały państwowe gospodarstwa rolne (VEB) i spółdzielcze (LPG).

W latach 1960–1961 doszło do ponownego kryzysu wewnętrznego, nasiliły się ucieczki z NRD. W nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 odizolowano Berlin Zachodni Murem Berlińskim.

9 maja 1968 uchwalono nową konstytucję, która za najważniejsze zadanie uznała rozwój wszechstronnej współpracy i trwałej przyjaźni z ZSRR. W tym samym roku planowano wysłać wojska NRD do Czechosłowacji w celu pacyfikacji Praskiej Wiosny wspólnie z wojskami innych krajów Układu Warszawskiego. Wojska wschodnioniemieckie zatrzymały się jednak na granicy postawione w stan gotowości bojowej a do kraju tego wkroczyło jedynie ok. 30 żołnierzy w sztabie wojsk interwencyjnych w Milovicach.

W 1970 NRD podpisała z RFN układ normujący podstawy stosunków dwustronnych (układ wszedł w życie w 1973 roku)[7].

Upadek NRD i Zjednoczenie Niemiec[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1989 w NRD nasiliły się żądania reform i demokratyzacji życia, powstały organizacje opozycyjne i nowe partie. 18 października 1989 Erich Honecker został zwolniony z funkcji partyjnych i stanowisk państwowych, a 9 listopada obalono Mur Berliński. 13–14 lutego 1990 w Bonn odbyło się wspólne posiedzenie rządów NRD i RFN. 1 lipca 1990 wszedł w życie układ o unii walutowej, gospodarczej i socjalnej między NRD i RFN. 20 września 1990 Izba Ludowa i Bundestag przyjęły podpisany w Berlinie układ między RFN a NRD o przywróceniu jedności Niemiec, 3 października 1990 NRD przystąpiła do RFN.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Głównymi ośrodkami przemysłowymi NRD były miasta: Berlin Wschodni, Drezno (przemysł ceramiczny), Halle, Karl-Marx-Stadt, Magdeburg, Lipsk (przemysł poligraficzny, maszynowy, włókienniczy, chemiczny i elektrotechniczny). Niemiecka Republika Demokratyczna była krajem przemysłowym z wyjątkowo niewydajnym rolnictwem. Kraj był zależny od wsparcia i pomocy finansowej Związku Radzieckiego. Był największym na świecie producentem węgla brunatnego. Jednak metody jego wydobywania wbrew pozorom nie były efektywne, co pokazał kryzys energetyczny zimą 1973.

 Zobacz też: Marka NRDBanknoty NRD.
Herb Niemiec
Historia Niemiec
Monografie
Państwo niemieckie
Pozostałe
Portale
Niemcy • Historia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Oficjalne nazewnictwo, niem.: Berlin, Hauptstadt der DDR.
  2. a b c Encyklopedia Świat w Przekroju '77, Wiedza Powszechna, Warszawa 1977, s. 201, ISSN 0137-6799.
  3. Do 30 lipca 1990.
  4. Domena .dd była przewidziana dla NRD, była używana jedynie wewnętrznie na komputerach uniwersyteckich w Jenie i Dreźnie. Domena ta nigdy nie była osiągalna z zewnątrz. Stosowne informacje nie znajdowały się na serwerach nazw IANA. Po upadku NRD dla całego RFN-u stosowana jest domena .de. Informacje o domenie w języku niemieckim.
  5. NRD się przedstawia, Zeit im Bild, Drezno 1971, s. 7.
  6. Stan na VI 1975.
  7. Niemcy. Historia. . encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2015-09-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]