Perito Moreno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z lotu ptaka. Zdjęcie wykonane 2 tygodnie przed pęknięciem w 2004 roku.

Perito Moreno (hiszp. Glaciar Perito Moreno) – lodowiec w Parku Narodowym Los Glaciares w południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz w Argentynie. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w argentyńskiej Patagonii.

Ma 258 km² powierzchni i 30 km długości (dane z 2002)[1]. Jest jednym z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński zlokalizowany w Andach. To pole lodu jest trzecią co do wielkości na świecie rezerwą wody pitnej.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na jego wielkość i dostępność, Perito Moreno jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w południowej Patagonii. Do lodowca można dotrzeć w mniej niż 2 godziny jazdy autobusem od El Calafate. Wiele agencji turystycznych oferuje wycieczki, które odbywają się codziennie.

W ostatnich latach coraz bardziej popularny stał się trekking z przewodnikiem na lodzie. Oferowane są 2 warianty: "mini-trekking", składający się z około półtoragodzinnego spaceru oraz "big ice", który trwa około pięciu godzin.

Północna część lodowca. Około 2,5 km szerokości
Północna część lodowca. Około 2,5 km szerokości


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Migoń: Geomorphological Landscapes of the World. Springer, 2010, s. 115. ISBN 90-481-3054-9. [dostęp 2011-01-17]. (ang.).