Przejdź do zawartości

Perkoz zausznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez YesiotR (dyskusja | edycje) o 15:15, 30 mar 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Perkoz zausznik (Podiceps nigricollis) - średni, częściowo wędrowny ptak wodny z rodziny perkozów, zamieszkujący Europę poza skrajami północnymi i zachodnimi (od połowy XIX wieku stopniowo rozszerza swój zasięg w tym kierunku), Afrykę oraz południową i południowo-wschodnią Azję wraz z Bliskim Wschodem. Przeloty marzec - kwiecień i sierpień - listopad. Polskie ptaki zimują w Europie zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. Południowe populacje osiadłe.

Cechy gatunku
Upierzenie godowe - głowa, szyja i wierzch ciała czarna, za okiem duża, trójkątna, szersza niż u perkoza rogatego trójkątna, złotawa plama. Spód ciała rdzawokasztanowaty. Upierzenie spoczynkowe - wierzch ciemny, spód jasny. Na policzku ciemna plama.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 30 cm
rozpiętość skrzydeł 56 cm
waga ok. 250-400 g
Biotop
Małe zbiorniki wodne na bagnach oraz płytkie stawy i jeziora o bujnej roślinności zanurzonej i z obszarami roślinności wystającej ponad lustro wody.
Gniazdo
Zazwyczaj na wodzie w strefie rzadkich trzcin lub innych roślin wodnych wystających ponad powierzchnię. Gniazdo stanowi pływająca, jednak zazwyczaj zakotwiczona za pomocą wbudowanych w nie roślin, sterta roślin wodnych i błotnych. Zazwyczaj w mniejszych lub większych koloniach, często w kolonii mew śmieszek.
Jaja
Wyprowadza jeden główny lęg w roku - 3 do 6 jaj. Uzupełniany w okresie późniejszym przez pojedyncze zniesienia uzupełniające.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 20 do 21 dni przez obydwoje rodziców. Zagniazdowniki, jednak długo pozostają pod opieką rodziców chroniąc się na grzbiecie lub pod skrzydłami osobników dorosłych.
Pożywienie
Owady i skorupiaki wodne, bardzo rzadko ryby. Pokarm zdobywa nurkując.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Zobacz też: ptaki Polski


  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).