Perkusja elektroniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roland TD-12S
Simmons SDS5

Perkusja elektroniczna jest to elektroniczny syntezator, który naśladuje perkusję akustyczną.

Perkusja elektroniczna zwykle składa się z zestawu klocków zamontowanych na statywie w dyspozycji podobnej do tej w akustycznej perkusji. Poduszki są płyty z gumy lub tkaniny, jak powłoki. Każdy pad posiada czujnik, który generuje sygnał elektryczny, gdy uderzono w nie. Sygnał elektryczny przekazywany jest za pośrednictwem kabli do modułu elektronicznego, który wytwarza dźwięk skojarzony z wybranym padem.

Historia perkusji elektronicznej[edytuj | edytuj kod]

Mówi się, że pierwsza perkusja elektroniczna została stworzony przez Graeme'a Edge'a, perkusisty z The Moody Blues, we współpracy z profesorem Sussex University Brianem Grovesem. Urządzenie zostało wykorzystane w piosence "Procession", z albumu "Every Good Boy Deserves Favor" z roku 1971.

Pierwszym komercyjnym zestawem elektronicznej perkusji był Syndrum Pollard, wydany przez Pollard Industries w 1976 roku. Składał się on z generatora elektrycznego brzmienia i jednego lub więcej padów. Szybko zwrócił uwagę wielu znanych perkusistów tj. Carmine Appice i Terry Bozzio. Ale Syndrum był bliski bankructwa i doprowadził firmę do bankructwa w ciągu kilku lat.

W 1978 roku została stworzona firma Simmons w celu produkcji komercyjnych zestawów elektronicznej perkusji. Jej najbardziej znanym produktem jest zestaw SDS-5, wydany w 1981 roku. Jego właściwościami są podkładki sześciokątne, SDS-5 po raz pierwszy został użyty przez grupy Landscape, Spandau Ballet i Shock. Po raz pierwszy na szczycie parady, instrument zwrócił uwagę wielu ważnych perkusistów rockowych. Dźwięk SDS-5 jest często opisywany jako "okropny" lub brzmiący jak "pokrywa od kosza". Pomimo krytyki, dźwięki charakterystycznego Simmonsa były szeroko stosowane w latach 80. przez rockowe tj. Duran Duran i Rush, czy nawet polską grupę Kombi (płyty: "Nowy Rozdział" i "Kombi 4").

W kolejnych latach inne firmy zaczęły sprzedawać swoje wersje elektronicznej perkusji, zwłaszcza Roland i Yamaha. W tym czasie zestawy perkusji elektronicznej zaczęły upodobniać do kształtów bębnów perkusji akustycznej. Składały się one z gumowych podkładek zamontowanych na statywie. Klocki były czułe i dźwięk był generowany przez pobieranie próbek z jednego lub wielu warstw.

W 1997 roku Roland wprowadził na rynek model TD-10, który miał dwie ważne innowacje. Po pierwsze, zamiast generować jego dźwięk poprzez pobieranie próbek, TD-10 używał modeli matematycznych do generowania dźwięku. Po drugie, zamiast gumowych podkładki stosowano siatki z głowy poduszki. Klocki Mesh-head zaczęły wyglądać i czuć się jak małe bębny akustyczne. Jego imponująca powierzchnia to dwuwarstwowe napięte siatki tkane z włókien, które są wyposażone w szereg czujników elektronicznych. Roland nazywa swój wynalazek jako V-Drums, który później stał się marką swojej elektronicznej linii perkusji.

Ostatnie innowacje[edytuj | edytuj kod]

Nowe zestawy perkusyjne zajmowały wiele niedociągnięć starszych zestawów bębnów elektronicznych. Podczas gdy każdy z producentów jednostek entry-level, tworzy zestawy nastawione na tworzenie zdrowego i odtwarzanie brzmienia, który jest prawie nie do odróżnienia od zestawu jakości akustycznej. Przykłady obejmują Yamaha DTXtreme i Roland V-Drums TD-20.

Zazwyczaj są to wysokiej klasy zestawy wyposażone są w:

 • Wysokiej jakości cyfrowego dźwięku - Moduły te oferują wysokiej jakości dźwięk bębnów wzorowany na tysiące dźwięków do wyboru. Niektóre moduły pozwalają użytkownikowi wybrać melodię, rozmiar oraz materiał bębnów i talerzy, może także symulować efekty takie jak tłumienie, położenie mikrofonu i otoczenie akustyczne.
 • Czujniki pozycyjne i dynamiczne wykrywanie wpływu - Moduł może wykryć, czy na obszarze głowy bębna jest wpływ, który zapewnia reprezentatywną próbkę o strajku na akustycznych głowach bębnów. Wielkość i barwa strajku zależy od prędkości uderzenia.
 • Wiele wyzwoleń - Sidła i tomy mają strefy wpływu zarówno dla głowy i obręczy, co pozwala na zdjęcie obręczy i krzyża, a także dotknięcie powłoki. Talerze mogą pomieścić strefę krawędzi, łuk i dzwon strajków, dławiąc możliwości.
 • Hi-hat - Są montowane na standardowym stoisku i pozwala na rzeczywiste otwierane i zamykanie w stopie. Moduł elektroniczny w jednostce wykrywa ruch i zapewnia odmiany otwarte, częściowo otwarte i zamknięte hi-hat. Posiada również stopy bliskie i szybkie, zamykając otwarty dźwięk.
 • Kilka wyjść - Moduły te mają wiele wyjść do dźwięku na pokładzie tak, że odtwarzane są elementy tradycyjnej perkusji (tj. tomy, talerze, itp.), które mogą być niezależnie mieszane (jak wielu z nagrywaniem na akustycznym zestawie). Ponadto grupy te mają niezależne suwaki głośności na moduł do dokładnego ustawienia głośności melodii dla każdej grupy. Innym powszechnie używanym wyjściem MIDI są połączenia, które wysyłają sygnały do specjalnego oprogramowania komputerowego. Wzrost mocy obliczeniowej dostarczanych przez tę opcję pozwala użytkownikowi na wykorzystanie rzeczywistych, randomizowanych próbach profesjonalnej perkusji. Wynikiem tego jest niesamowicie wiarygodny niuans, a przez wielu - kont, nie do odróżnienia zamiennika tradycyjnie nagranych bębnów.

Porównanie z akustyczną perkusją[edytuj | edytuj kod]

Zalety:

 • Chociaż nie jest całkowicie cichy: perkusja elektroniczna produkuje znacznie mniej hałasu niż tradycyjny zestaw perkusyjny. Ponadto perkusista może korzystać z słuchawek idealnych do praktyki.
 • Elektroniczne zestawy bębnów są zwykle bardziej zwarte niż akustyczne bębny.
 • Jeden zestaw elektroniczny może symulować dźwięk z kilku akustycznych zestawów, jak z perkusji jazzowej i potężnego zestawu zespołu rockowego. Można również odtwarzać inne dźwięki, jak w Rolandzie TR-808.
 • Perkusji elektronicznej nie trzeba nagłaśniać tak jak perkusji akustycznej (za pośrednictwem mikrofonów). Zamiast tego, dźwięk można uzyskać za pośrednictwem połączenia liniowego lub MIDI. W związku z tym elektroniczne bębny są odpowiednim instrumentem dla małych i domowych studiów.
 • Elektroniczna perkusja posiada przydatne funkcje dla początkujących perkusistów, jak metronom i granie utworów.

Wady:

 • Pomimo ostatnich innowacji w elektronicznej perkusji nadal nie można odtworzyć dokładnie brzmienia akustycznych bębnów.
 • Najbardziej zaawansowane funkcje, tj. realistyczne klocki i zaawansowane modelowanie dźwięku posiadają tylko zestawy profesjonalnych perkusistów. Tymczasem zestawy entry-level nadal korzystają z jednego wywołania gumowej podkładki.
 • Perkusja elektroniczna nie jest podobna do perkusji akustycznej.
 • Dźwięk akustycznego zestawu perkusyjnego jest wystarczająco silny dla małych koncertów. Elektroniczne zestawy perkusyjne potrzebują gniazdka i przynajmniej wzmacniacza, nawet dla małych prezentacji.

Warianty[edytuj | edytuj kod]

Blat bębnów elektronicznych:

Blat elektronicznej perkusji jest elektronicznym bębnem, który ma wszystkie klocki (z wyjątkiem pedałów) i modułu elektronicznego połączonego w jeden blat jak kawałek. Zwykle ma mały wzmacniacz i głośniki włączone. Generacja dźwięku jest zwykle prostsza (jednowarstwowe próbki) w porównaniu do zestawów w pełnym rozmiarze.

Wywołanie akustycznej perkusji:

Akustyczne wywołane perkusji występuje w połączeniu (czujniki) na bębnach i talerzach. Wyzwala wykrywanie trafienia na perkusji i generują sygnał elektryczny, który jest wysyłany do modułu elektronicznego. Zazwyczaj zestaw perkusyjny ma głowy siatki i inne akcesoria do zmniejszenia generowania akustycznego brzmienia.