Perukowiec podolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perukowiec podolski
Ilustracja
Odmiana 'Royal Purple'
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd mydleńcowce
Rodzina nanerczowate
Rodzaj perukowiec
Gatunek perukowiec podolski
Nazwa systematyczna
Cotinus coggygria Scop.
Fl. carniol. ed. 2, 1:220. 1771
Synonimy

Cotinus coggygria Mill.

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) – gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Pochodzi z południowo-zachodniej Azji i z południowo-wschodniej Europy[2]. W wielu krajach, również w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna. Nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od bardzo ładnych, delikatnych kwiatostanów, przypominających perukę.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew o zaokrąglonym pokroju, dorastający po 10 latach do 3 -5 m wysokości (zależnie od odmiany). Drewno żółte, ma charakterystyczny zapach.
Liście
Liście rozwijają się bardzo późno, bo dopiero pod koniec maja. Ulistnienie skrętoległe. Wielką ozdobą tego krzewu są jajowate, całobrzegie liście. U najczęściej uprawianych odmian są one stale czerwone, o bardzo ładnym odcieniu. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Nagie liście mają jajowaty kształt, u nasady są zwężone.
Odmiana Royal Purple
Kwiaty
Kwiaty są bardzo małe, zielonożółte i tworzą duży kwiatostan – wiechę, o średnicy ok. 20 cm. Wiechy wyrastają na końcach pędów. Roślina kwitnie bardzo obficie od maja do lipca.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Sadzony jako roślina ozdobna w parkach i ogródkach przydomowych. Zaletami ozdobnymi są piękne czerwone liście i delikatny, ładny kwiatostan bardzo długo utrzymujący się na roślinie. O ile pojedyncze kwiatki są niepozorne, to cały kwiatostan wygląda bardzo ładnie na tle czerwonych liści. Czerwone, delikatne i pierzaste utrzymują się bardzo długo na krzewie także w czasie owocowania, dodając mu uroku.
  • Sposób uprawy: nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Może rosnąć nawet na piaszczystych glebach, ale najlepiej się rozwija na glebach piaszczysto-gliniastych z dodatkiem wapnia. Jest całkowicie mrozoodporny. Dobrze znosi suszę. Należy go sadzić na słonecznym lub półcienistym miejscu.

Kultywary[edytuj | edytuj kod]

  • 'Royal Purple' – liście o oryginalnym, ciemnopurpurowym kolorze, jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony. Bardzo ładne kwiatostany w czasie kwitnienia i owocowania. Rośnie nieco wolniej niż typowy gatunek o zielonych liściach. Dorasta do 3 m (po 10 latach).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-25].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].