Peter van Dalen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter van Dalen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 września 1958
Zwijndrecht
Zawód polityk
Partia ChristenUnie

Peter van Dalen (ur. 3 września 1958 w Zwijndrecht) – holenderski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu DevelsteinCollege w rodzinnym Zwijndrecht, studiował historię i stosunki międzynarodowe na Rijksuniversiteit Utrecht. Podczas studiów wstąpił do chrześcijańskiej organizacji Nieuwe afdeling Utrecht der Societas Studiosorum (S.S.R. – N.U.). Był asystentem posła do II Izby Meindert Leerling (RPF) w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju i ochrony zdrowia. Później współpracował z holenderskim deputowanym do Parlamentu Europejskiego Leenem van der Waalem.

Od 1989 nieprzerwanie pozostawał zatrudniony w Ministerstwie Komunikacji i Spraw Wodnych. W 1991 był współodpowiedzialny za przygotowanie niderlandzkiego przewodnictwa w EWG. Od 1994 zasiadał w samorządzie gminy Houten, gdzie pełnił obowiązki przewodniczącego zjednoczonej frakcji RPF i GPV (do 1998).

Deklaruje się jako zwolennik tzw. eurorealizmu – przeciwnik zbędnych w jego ocenie przepisów i tworzenia europejskiego "superpaństwa". Sprzeciwia się członkostwu Turcji w Unii Europejskiej[1], jednak bardziej z powodów ekonomicznych i geograficznych niż wyznaniowych.

W maju 2009 w publicznym radiu stwierdził, że tzw. kryzys gospodarczy jest wynikiem sekularyzacji i doprowadzi społeczeństwa europejskie do powrotu do tradycyjnych wartości religijnych[2]. Jako praktykujący protestant jest zdecydowanym przeciwnikiem sekularyzacji[3].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego z 4 czerwca 2009 otwierał wspólna listę ChristenUnie i Politycznej Partii Protestantów, reprezentując pierwsze z tych ugrupowań. Uzyskał jeden z dwóch mandatów, jakie przypadły tej koalicji. W 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

Peter van Dalen jest żonaty i mieszka w Houten. Należy do Protestanckiego Kościoła w Holandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Van Dalen: Turkije hoort niet bij de Europese Unie (niderl.). christenunie.nl, 28 kwietnia 2009.
  2. God moet terugkeren in Europa (niderl.). nu.nl, 22 maja 2009.
  3. Secularisatie bedreigt EU het meest (niderl.). christenunie.nl, 20 maja 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]