Pharming

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pharming – polega na modyfikacji zawartości adresu www w celu przekierowania użytkownika na fałszywą stronę, mimo wpisania prawidłowego adresu strony[1].

Ma to na celu przejęcie wpisywanych przez użytkownika do zaufanych witryn haseł, numerów kart kredytowych i innych poufnych danych.

Metody ataku[edytuj | edytuj kod]

Aby właściwy adres URL prowadził do fałszywej strony www, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowego ataku.

Najczęściej wykonywana jest jedna z dwóch wersji takiego ataku:

Zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

W zdecydowanej większości przypadków, do ochrony przed złośliwymi programami zmieniającymi lokalne pliki użytkownika z bazą hostów, wystarczy zainstalowany program antywirusowy z aktualną bazą wirusów. Aby upewnić się, czy wyświetlana strona, do której wysyłamy poufne dane jest prawdziwa, możemy sprawdzić jej certyfikat SSL. Aby to zrobić, należy kliknąć symbol kłódki w przeglądarce, który pojawia się podczas odwiedzania stron umożliwiających bezpieczną transmisję danych. Powinien on być wystawiony na oryginalnego właściciela danej strony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015 (Dz.U. z 2015 r. poz.  2044), s. 231.