Piaskówka (pierścienice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piaskówka
Arenicola marina[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

pierścienice

Gromada

wieloszczety

Rząd

Capitellida

Rodzina

Arenicolidae

Rodzaj

Arenicola

Gatunek

piaskówka

Synonimy
  • Lumbricus marinus Linnaeus, 1758

Piaskówka, nalepian, piasecznica, piasecznik, arenikola[2] (Arenicola marina) – gatunek wieloszczeta z rodziny Arenicolidae, występujący na wybrzeżach Morza Bałtyckiego (w Polsce nie został stwierdzony) i Morza Północnego.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Ciało piaskówki ma robakowaty kształt, ponad 100 segmentów, zredukowane parapodia (upodobnia to piaskówkę do skąposzczetów). Przednia część ciała szersza, tylna przechodząca w wąski ogon. W środkowej części znajdują się skrzela.

Piaskówka w norce

Barwa od żółtobrązowej do czarnej, najczęściej zielonkawa, żółtawa lub czerwonawa[3]. Długość ciała 20–40 cm[3]. Mają dobrze wykształcony układ krwionośny. Krew zawiera czerwony barwnik hemoglobinę.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Piaskówki żyją w U-kształtnych norkach o głębokości 20–30 cm. Zwykle z jednej strony norki widać charakterystyczną kupkę odchodów. Gdy woda zalewa piasek wieloszczet wysuwa przednią część ciała z norki i zaczyna zjadać piasek. Piaskówki pożywiają się znajdującymi się w piasku mikroorganizmami. Charakterystyczne dla piaskówek jest ich zagęszczenie. Na 1 m² plaży może ich występować nawet 50. Są rozdzielnopłciowe. Larwy żyją początkowo na powierzchni piasku. Dojrzewają w drugim roku życia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arenicola marina, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Leksykon PWN. 1972.
  3. a b c Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.