Pico do Fogo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pico do Fogo
Pico do Fogo
Państwo  Republika Zielonego Przylądka
Wysokość 2849 m n.p.m.
Wybitność 2849 m
Położenie na mapie Republiki Zielonego Przylądka
Mapa lokalizacyjna Republiki Zielonego Przylądka
Pico do Fogo
Pico do Fogo
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pico do Fogo
Pico do Fogo
Ziemia 14°57′02″N 24°20′32″W/14,950556 -24,342222

Pico do Fogo (dosł. pol. szczyt ognia) – stratowulkan na wyspie Fogo, w archipelagu Wysp Podwietrznych. Jest najwyższym szczytem Republiki Zielonego Przylądka. Ostatnie erupcje miały miejsce w 1995 i 2014[1].

Aktywność wulkaniczna[edytuj]

Zdjęcie satelitarne erupcji w 2014

Pico do Fogo jest czynnym wulkanem, który okresowo wzmaga swą aktywność. Mała wioska zwana Chã das Caldeiras leży wewnątrz kaldery u stóp wulkanu, a jej mieszkańcy są okresowo ewakuowani podczas erupcji. W 1680 miała miejsce gwałtowna erupcja wulkanu. Góra była widoczna z odległości setek kilometrów przez kilka lat. W czasie tej erupcji wyspa otrzymała swą nazwę. Słabsza erupcja z 1995 uformowała nowy krater nazwany Pico Pequeno; była dosyć łagodna i mieszkańcy wsi mogli wrócić do domów. Najnowsza erupcja rozpoczęła się 23 listopada 2014 i po dwóch tygodniach 6 grudnia wypływająca lawa zniszczyła wsie Portela i Bangaeira położone w kalderze[1].

Kaldera[edytuj]

Kaldera Pico do Fogo

Kaldera jest szeroka na 9 km, a jej ściany mają 1 km wysokości. Kaldera ma wyłom na wschodniej krawędzi, a wielki szczyt wyrasta w jej centrum. Środkowy stożek wulkaniczny Pico tworzy najwyższy punkt na wyspie Fogo, a jego szczyt jest około 100 m wyższy od otaczających go ścian kaldery. Lawa z wulkanu dotarła do wschodniego wybrzeża wyspy w czasach historycznych.

Cała wyspa jest podwodną górą, zwaną Cadamosto, a otaczający ją ocean osiąga głębokość do 5300 m w odległości 5 km od linii brzegowej. Wyjątkiem jest zachodnia strona, lecz ta jest połączona z inną podwodną górą dalej na zachodzie w Brava.

Przypisy

  1. a b Życie w cieniu wulkanu Pico do Fogo. [dostęp 2016-06-11].

Linki zewnętrzne[edytuj]