Pieśń o miłości i śmierci korneta Krzysztofa Rilke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strona tytułowa dzieł prozą Rainera Marii Rilkego
Piotr Michałowski, Rajtar

Pieśń o miłości i śmierci korneta Krzysztofa Rilke (niem. Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke) – utwór poetycki austriackiego poety Rainera Marii Rilkego[1][2], napisany w 1899 i opublikowany w 1906. Pod względem gatunkowym dzieło jest poematem prozą. Po opublikowaniu utwór w krótkim czasie stał się niezwykle popularny, przynosząc autorowi sławę[3] i zapoczątkowując uznanie dla jego twórczości. Poemat rozpoczyna się zdaniem: Reiten, reiten, reiten, durch den Tag, durch die Nacht, durch den Tag. Reiten, reiten, reiten. Bohaterem jest rzekomy przodek poety, siedemnastowieczny kawalerzysta Christoph Rilke. Rilke napisał utwór w ciągu jednej nocy[4]. Na język polski utwór tłumaczył między innymi Adam Włodek. Poemat został zaadaptowany na potrzeby teatru i wystawiony w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka z Bartoszem Watemborskim w roli głównej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rilke Rainer (René) Maria (pol.). encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2017-04-23].
  2. Rainer Maria Rilke, Poet (1875–1926) (ang.). PoetryFoundation.org. [dostęp 2017-04-23].
  3. Rainer Maria Rilke (pol.). j_uhma.republika.pl. [dostęp 2017-04-23].
  4. a b Pieśń o miłości i śmierci korneta Krzysztofa Rilke (pol.). teatrparabuch.pl, Rainer Maria Rilke. [dostęp 2017-04-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rainer Maria Rilke: Pieśń o miłości i śmierci korneta Krzysztofa Rilke, tłum. Adam Włodek. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1976.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]