Pigalle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa IX dzielnicy: plac Pigalle przy górnym skraju pośrodku
Plac Pigalle

Pigalle - zwyczajowa nazwa dzielnicy w Paryżu wokół placu Pigalle, na granicy pomiędzy administracyjną dzielnicą (arrondissement) IX i XVIII. Patronem placu jest osiemnastowieczny rzeźbiarz francuski, Jean-Baptiste Pigalle (1714-1785).

Dzielnica znana jest we Francji i na całym świecie z tego, że do 1946 roku istniały tam liczne domy publiczne, "hotele na godziny". Aktualnie znaleźć tam można lokale "peep-show", sex-shopy i tym podobne przybytki. Jest jedną z najsłynniejszych w świecie "dzielnic czerwonych latarni", obok amsterdamskiej i hamburskiej. W dzielnicy Pigalle znajduje się także teatr Moulin Rouge ("Czerwony Młyn"), od ponad stu lat ekscytujący publiczność występami o zabarwieniu erotycznym.

Dzielnica ta jest znana także z licznych w tej okolicy sklepów sprzedających instrumenty muzyczne.

Od nazwy tego placu i dzielnicy ukształtowało się w Polsce określenie "pigalak", oznaczające dzielnicę o podobnym co Pigalle charakterze.

Plac Pigalle na trwałe zapadł w polszczyźnie i w polskiej kulturze masowej dzięki hasłu "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle", którym posługiwali się francuscy antyfaszyści w bardzo popularnym polskim serialu filmowym "Stawka większa niż życie"; odzewem było: "Zuzanna lubi je tylko jesienią", a kontrodzewem: "Przesyła Ci świeżą partię"[1].

Przypisy