Pijnackeria masettii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pijnackeria masettii
Scali, Milani et Passamonti, 2013
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

straszyki

Podrząd

Verophasmatodea

Rodzina

Diapheromeridae

Podrodzina

Pachymorphinae

Plemię

Gratidiini

Rodzaj

Pijnackeria

Gatunek

Pijnackeria masettii

Pijnackeria masettiigatunek straszyka z rodziny Diapheromeridae i podrodziny Pachymorphinae.

Gatunek ten opisali w 2013 roku Valerio Scali, Liliana Milani i Marco Passamonti[1][2] na podstawie okazów pozyskanych w latach 1998–2011. Epitet gatunkowy nadano na cześć Massimo Masettiego, badacza z Uniwersytetu w Pizie[2].

Samice (n=3) osiągają od 51,6 do 55,3 mm długości ciała. Ich ubarwienie może być jednolicie beżowe, jednolicie zielone, zielone z brązowymi pasami grzbietowymi, cynamonowe lub brązowe. Osobniki o ubarwieniu zielonym i beżowym zwykle mają oczy jasnobrązowe, podczas gdy te o ubarwieniu cynamonowym i brązowym oczy ciemniej pigmentowane. Czułki zbudowane są z od 12 do 14 członów i mają od 3,5 do 4,5 mm długości. Vomer subanalny nie występuje. Samice, tak jak u innych przedstawicieli rodzaju, mają spiczasty i sztywny wierzchołek odwłoka. Walwy pokładełka mają formę płytki o równoległych krawędziach bocznych i zwężonym, zaokrąglonym lub nieco wciętym odsiebnym końcu[2].

Gatunek ten jest rozmnażającą się partenogenetycznie triploidalną hybrydą o nieodkrytych i prawdopodobnie wymarłych gatunkach matczynym i ojcowskim. Kariotyp samicy to 3n=57. Triplety chromosomów często wykazują heteromorfizm – dwa są bardziej do siebie podobne niż trzeci. Najsilniej zaznaczone jest to w przypadku tripletu chromosomów 17, w których to przypadku duże satelity odznaczają się dymorfizmem. Jaja (n=9) tego gatunku mają od 3,9 do 4,6 mm długości, a ich szerokość jest od 2,52 do 3,3 raza większa od długości. Są one owalne, piaskowo ubarwione[2].

Do roślin żywicielskich tego patyczaka należą kolcolisty, szypliny i róża dzika[2].

Owad ten ma najszerszy zasięg spośród przedstawicieli rodzaju. Występuje we wschodniej Hiszpanii oraz południowo-zachodniej Francji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul D. Brock, David C. Eades, Daniel Otte, Ed Baker, Rainer Piller: species Pijnackeria masettii Scali, Milani & Passamonti, 2013. [w:] Phasmida Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2019-01-12].
  2. a b c d e f Valerio Scali, Liliana Milani, Marco Passamonti. Description and ecology of new Pijnackeria stick insects: four bisexual species and a triploid parthenogen with their phyletic relationships. „Journal of Zoological Systematics and Evolutionary Research”. 51 (3), s. 213-226, 2013. Blackwell Verlag GmbH. DOI: 10.1111/jzs.12018.