Straszyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Straszyki
Phasmatodea
Leach, 1815
Heteropteryx dilatata z Malezji
Heteropteryx dilatata z Malezji
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd straszyk

Straszyki, patyczaki (Phasmida, Phasmatodea, Cheleutoptera) – rząd owadów obejmujący ok. 3 tysięcy gatunków[1] owadów skrzydlatych o przeobrażeniu niezupełnym, czyli hemimetabolicznym.

W większości tropikalne i subtropikalne, często o dużych rozmiarach, długości od 1,5 cm do 48 cm (w środowisku naturalnym dorastają nawet do 55 cm). Patyczaki są roślinożerne, w większości żerują nocą. Posiadają aparat gębowy typu gryzącego.

Patyczak

Budowa ciała[edytuj]

Ciało mają w kształcie i barwach zbliżonych do otoczenia (mimetyzm), wydłużone ciało przypominające pręt lub gałązkę (potocznie nazywane patyczakami), u niektórych silnie spłaszczone i przypominające liść np.: liściec.

Liściec

Rozmnażanie[edytuj]

Większość gatunków rozmnaża się płciowo, a także partenogenetycznie, wtedy występuje u nich rozwój z przeobrażeniem niezupełnym.

Systematyka[edytuj]

W literaturze często spotykane są synonimy powszechnie przyjętej w Polsce nazwy Phasmida:

  • Phasmatodea Jacobson & Bianchi, 1902 - nazwa upowszechniająca się w krajach anglojęzycznych
  • Cheleutoptera Crampton, 1915

Systematyka rzędu straszyków nie jest jasna. Prace ostatnio publikowane na ten temat przedstawił Erich H. Tilgner (Systematics of Phasmida, 2002[2] ) oraz S. Bradler (1999).

Do rzędu straszyków zaliczane są m.in. rodziny:

Terrarystyka[edytuj]

Istnieją zarówno gatunki łatwe w hodowli, jak i wymagające znacznej wiedzy i doświadczenia. W Polsce hodowany jest najczęściej patyczak indyjski, którego samica dorasta do 8 cm. Hodowcy dzielą straszyki według budowy ciała na trzy typy:

  • patyczaki
  • straszyki
  • liśćce

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]