Pilot morski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pilot schodzący ze statku na pilotówkę. Amsterdam, Holandia.
Pilot wsiadający na statek z helikoptera. Durban, Republika Południowej Afryki.

Pilot morski, pilot portowy lub po prostu pilot to osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę, doświadczenie w manewrowaniu statkami oraz znajomość lokalnych warunków, spełniająca wymogi kwalifikacyjne określone prawem. Pilot udziela kapitanowi statku informacji o warunkach nawigacyjnych oraz rad w prowadzeniu statku na ściśle określonym akwenie. Jego znajomość locji danego akwenu zazwyczaj jest znacznie wyższa niż dowódcy statku[1].

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem pilota jest zapewnienie bezpiecznego wprowadzenia lub wyprowadzenia z portu jednostki morskiej, hamowanie jej, obracanie i przeprowadzenie procesu cumowania lub dokowania równoległego. Pilotami są zazwyczaj doświadczeni kapitanowie, którzy posiedli wystarczającą wiedzę o akwenie, na którym przyszło im pracować i potrafiący współpracować z załogami holowników lub zespołów holowników wspomagających statki wchodzące lub wychodzące z portu[2].

Regulacje prawne[edytuj | edytuj kod]

W Polsce Kodeks Morski określa warunki świadczenia usługi pilotowej i odpowiedzialność pilota, natomiast rozporządzenie w sprawie pilotażu morskiego reguluje wymagania kwalifikacyjne pilota morskiego i sposób uzyskania dyplomów:

  • Pilota Morskiego (Sea Pilot)
  • Pilota Morskiego w Pilotażu
 Pełnomorskim (Deep Sea Pilot)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Other Safety Topics, www.imo.org [dostęp 2019-11-22].
  2. Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo), www.gospodarkamorska.pl [dostęp 2019-11-22] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 17 listopada 2017 r. w sprawie pilotażu morskiego