Przejdź do zawartości

Plaga (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plaga
Plague
Autor

Graham Masterton

Typ utworu

thriller

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1977

Wydawca

W.H. Allen

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1995

Wydawca

Zysk i S-ka

Przekład

Piotr Kuś

Plaga (ang. Plague) – thriller Grahama Mastertona wydany w 1977 roku. W Polsce opublikowany również pod tytułem Zaraza.

Powieść dzieli się na dwie części: Epidemię i Śmierć. Opowiada o nagłym pojawieniu się w Ameryce śmiertelnej choroby, która dziesiątkuje tysiące istnień. Jak się okazuje jest nią zmutowana odmiana dżumy, mająca swe źródło w nieczystościach, które dotarły do brzegów Miami. W przeciągu kilku tygodni zaraza zbiera swe żniwo na całym wschodnim wybrzeżu. Wybawieniem okazuje się Manhattan, jednak i tam pojawiają się pierwsze zgony. Główny bohater, doktor Petrie, jest jednym z trojga ludzi, którym udało się dotrzeć do Nowego Jorku. Czeka go tam jednak jeszcze większe zaskoczenie, niż w spalonym Miami.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozpoczyna się w Miami, gdzie do szpitala trafia chłopiec z nieznanymi do tej pory objawami choroby. Lekarze są zdziwieni nowym przypadkiem, jednak jeszcze tego samego dnia pojawiają się ludzie z podobnymi zachowaniami. Medycy odkrywają, że przyczyną jest odporna na surowicę zmutowana forma dżumy. Rozpoczyna się coraz większy koszmar. Z godziny na godzinę zaraża się wielu ludzi, a karetki nie nadążają ze zwożeniem chorych. Wkrótce szpital pokryty jest ciałami, a na łoża trafiają zainfekowani lekarze i pielęgniarki. Jak się potem okazuje, przyczyną zarazy jest wypływająca na brzegi plaży w Miami maź o brzydkim zapachu i każdy kto miał kontakt z wodą, umierał. Dziennikarze nie informowali mieszkańców miasta o poziomie choroby, gdyż współpracowali z władzami, chcąc zachować spokój. Kiedy jednak sytuacja staje się beznadziejna – na ulicach leżą setki ciał, następują kradzieże i gwałty, rząd postanawia odciąć miasto, a potem je spalić. Doktor Petrie znając sytuację, postanawia uciec wraz z córką i ukochaną. Niestety nie odbywa się to bez przemocy, na blokadzie miasta zabija strażników. Dalsza droga była jak wyścig z czasem, wszystko w koło było martwe. Władze widząc rozprzestrzenienie epidemii, blokują granice całego stanu Floryda. Choroba jednak niszczy wszystkich na swej drodze – całe wschodnie wybrzeże, aż w końcu sięga Manhattanu – rzekomo najbezpieczniejszej części Ameryki. Zaraza dostaje się tam poprzez młodocianego przestępcę, Sharka. W tym samym czasie w Nowym Jorku trwa spór między dwoma bakteriologami. Do jednego z nich, Ivora Glantza, dociera dr Petrie. Nie udaje mu się jednak uwiarygodnić teorii, że zmutowana bakteria dżumy pochodzi z napromieniowania, gdyż Glantz ginie. Cały koszmar kończy się, kiedy do miast wkraczają żądne mięsa i krwi szczury, ponieważ ci, którzy nie umarli z powodu epidemii, zostali zagryzieni.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
  • Leonard Petrie – lekarz, który w swojej klinice zajmuje się leczeniem starszych ludzi. Ze swoją byłą żoną ma córeczkę Prickles, jego ukochaną jest Adelaide. Przyjaźni się z Antonem Selmerem, z którym często gra w golfa. Jest człowiekiem odpowiedzialnym, konsekwentnym, inteligentnym, darzy dużym uczuciem swe jedyne dziecko. Umiera po wydostaniu się z Concorde Tower, pozostawiając swą córkę na pastwę losu. Przed śmiercią wypowiada słowa do Prickles: "Nigdy nam tego nie wybaczysz".
  • Margaret Petrie – była żona Leonarda. Lekarz przestał ją kochać z chwilą, kiedy stała się chciwa, pragnęła sławy; usiłowała zagarnąć cały dobytek męża. Naraża swą córkę, kiedy będąc już zarażoną przebywa z dzieckiem zamknięta w domu. Umiera w szpitalu.
  • Prickles – córeczka Petriech. Jest najdłużej żyjącą bohaterką książki. Mało mówi, przez całą ucieczkę przed zarazą nie do końca zdaje sobie sprawę z panującej sytuacji. Kocha ojca, nie ubolewa zbytnio po stracie matki. Najprawdopodobniej uodporniona na zarazę dzięki promieniowaniu emitowanym przez telewizor, który często oglądała.
  • Adelaide Murry – ukochana Leonarda. Jest osobą niezdecydowaną, egoistyczną, jednak lekarz darzy ją uczuciem. Ważniejsze jest dla niej życie niż miłość, odznacza się pychą i impulsywnością. Zostaje zgwałcona. Dopiero po tym wydarzeniu związuje się bliżej z Leonardem, czując się bezpiecznie u jego boku. Ginie w Concorde Tower, wewnątrz szybu windy.
  • Anton Selmer – przyjaciel Petriego, pracuje w państwowym szpitalu w Miami. Jest to człowiek odpowiedzialny, zaradny, uporczywy, dążący do celu, całkowicie oddany pracy podczas zarazy, sumienny, konsekwentny, rozważny. Mimo zmęczenia i zagrożenia zostaje do końca w swym szpitalu, w którym prawdopodobnie zostaje spalony wraz z całym miastem.
  • Ivor Glantz – jeden z najlepszych bakteriologów w Ameryce, zamieszkuje luksusowy apartament Concorde Tower, jest kochankiem swojej pasierbicy, wpływowy człowiek. Zaraza przerywa jego spór z innym profesjonalistą, który wykradł jego patent. Jest to człowiek starszy, impulsywny, roztrzepany. Usiłuje pomóc Petriemu w opracowaniu jego teorii, jednak ginie stratowany podczas natarcia zarażonych osób na apartament.
  • Esmeralda – pasierbica i kochanka Ivora. W dowód miłości ojciec kupił jej galerię, inspirowała się sztuką. Piękna i powabna kobieta, uwiodła Leonarda. Podczas natarcia ludzi i szczurów na Concorde Tower, zostaje wraz z innymi w jednym z apartamentów. Nie wiadomo jak potoczyły się jej dalsze losy.
  • Herbert Gaines – sławny aktor filmowy, bogacz, mieszkaniec Concorde Tower. Gej, ma kochanka, Nicholasa. Nie zastanawia się nad losem innych, nawet ukochanego. Pod groźbą zabicia Nicholasa, głosił rasistowskie hasła podczas wybuchu epidemii w Nowym Jorku, co doprowadziło do wielu zamieszek na tle rasowym. Ginie zaatakowany przez szczury, usiłując uciec helikopterem.
  • Shark McManus – młodociany przestępca i chuligan. Nie interesuje się niczym, na niczym mu nie zależy. Przez niego Edgar trafił do więzienia i to on wywołał epidemię na Manhattanie. Zginął zagryziony przez wygłodniałe szczury.
  • Edgar Paston – właściciel sklepu w Elizabeth, impulsywny i rozkojarzony. Kiedy McManus demoluje jego sklep, w akcie desperacji zabija przypadkowo przechodnia. Po ucieczce z więzienia wraz z żoną, dziećmi i McManusem wyjechał na Manhattan. Jego małżonka i potomstwo zginęli w strzelaninie, a on sam po tym, jak został zaatakowany przez czarnoskórych wandali.
  • Nicholas – kochanek Herberta.
  • Kenneth Garunish – szef Związku Zawodowego Lekarzy i Pielęgniarek. Po wybuchu epidemii rozkazał zaprzestania udzielania pomocy chorym, dopóki pensje jego podwładnych nie zostaną podniesione. Nie wiadomo jak potoczyły się jego losy.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]