Pożegnanie Chrystusa z Matką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pożegnanie Chrystusa z Matką
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Pożegnanie Chrystusa z Matką
Autor Albrecht Altdorfer
Rok wykonania 1520
Technika wykonania tempera na desce
Rozmiar 141 × 111 cm
Muzeum National Gallery w Londynie

Pożegnanie Chrystusa z Matką – obraz renesansowego malarza Albrechta Altdorfera.

Obraz powstał w 1520 roku, trzy lata po tym jak Marcin Luter wywiesił na bramie kościoła w Wittenberdze 95 tez rewolucjonizujących świat katolicki. Sam temat został zaczerpnięty ze średniowiecznej literatury dewocyjnej i misteriów. Tradycja rozgrywania scenek z życia Chrystusa sięga VIII wieku a ich zadaniem było ożywienie kazań w kościołach. Z czasem odgrywanie scen nabrało cech samodzielnej sztuki, a ich wykonywanie odbywało się pod patronatem cechów[1].

Altdorfer był świadkiem wielu takich scen misteryjnych o czym świadczą jego dzieła. W obrazie przedstawił grupę najważniejszych postaci nowotestamentowych. W centralnej części stoi Jezus błogosławiący swoją Matkę. Gest jego dłoni ma uspokoić pozostałe niewiasty, które rozpaczają nad nadchodzącymi wydarzeniami. Wśród kobiet, prócz omdlewającej Marii w granatowej szacie, rozpoznać można obejmującą ją Marię Jakubową, klęczącą Marię Magdaleną, Marię Kleofasową i Marię Salome. Po lewej stronie Chrystusa stoją św. Piotr i św. Jan, którzy wyglądają pozornie na bardziej pogodzonych z przyszłym losem Zbawiciela. Wszystkie postacie zostały przedstawione w bardzo ziemski sposób, emocje poszczególnych osób wyrażone są poprzez nienaturalnie wydłużone ciała, duże stopy, gesty rąk i w prostocie twarzy. Altdorfer zupełnie zignorował reguły formy, perspektywy i proporcji.
Krajobraz podzielony na dwie części harmonizuje z nastrojem sceny. Z lewej strony ukazane są suche gałęzie uschniętego drzewa symbolizujące Mękę Pańską, z prawej bujna roślinność zapowiada Nowe Przymierze.

U dołu obrazu po prawej stronie widoczne są miniaturowe postacie donatorów malarza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helen de Borchgrave Chrześcijaństwo w sztuce, wyd. Horyzont, Warszawa 2002, ​ISBN 83-7311-452-1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Misteria pasyjne sa do dziś odgrywane w Obermmergau w Bawarii, a ich tradycja sięga 1634 roku, gdy stanowiły wypełnienie ślubów z powodu plagi