Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku
Ilustracja
Zamek w Sanoku – w jego zachodnim skrzydle (po prawej) mieści się Galeria
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sanok

Adres

ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok

Data założenia

2010

Zakres zbiorów

fotografia, grafika, rzeźba, malarstwo

Wielkość zbiorów

5000

Dyrektor

Wiesław Banach

Położenie na mapie Sanoka
Mapa konturowa Sanoka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku”
Ziemia49°33′43,3″N 22°12′33,5″E/49,562028 22,209306
Aula Galerii w czasie otwarcia w dniu 19 maja 2012

Podkarpackie Centrum Sztuki Współczesnej im. Zdzisława Beksińskiego w Sanoku – galeria sztuki współczesnej znajdująca się w dobudowanym skrzydle sanockiego zamku.

Galeria ma być pomnikiem dla pochodzącego z Sanoka Zdzisława Beksińskiego, który przekazał sanockiej instytucji kilka tysięcy swoich prac. Zgodnie z zapisem testamentowym artysty Muzeum Historyczne w Sanoku stało się jego jedynym spadkobiercą[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odbudowa skrzydła zamkowego możliwa była dzięki dotacji pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Generalnym wykonawcą robót budowlanych było KPB w Krośnie. Oficjalne otwarcie galerii nastąpiło w dniu 19 maja 2012 roku. W pierwszym dniu wystawę obejrzało ok. 10 tys. osób[1].

Południowe skrzydło zamku zostało zbudowane przez władze austriackie na potrzeby rozbudowy siedziby cyrkułu sanockiego na początku XIX w. Zachowały się plany zamku z tego okresu przechowywane obecnie w archiwum lwowskim. Skrzydło to zostało spalone przez wojska rosyjskie w roku 1915 w czasie I Wojny światowej. Sterczące ruiny zostały następnie rozebrane przez władze powiatowe[2].

Obecny gmach galerii ma bryłę przypominającą formą stan z roku 1914, z zamkiem łączy się korytarzami. Różni się kształtem okien i liczbą kondygnacji, nowe skrzydło zamku ma pięć pięter.

Rekonstrukcja warszawskiej pracowni Zdzisława Beksińskiego w sanockiej galerii

Działalność wystawiennicza[edytuj | edytuj kod]

Galeria Beksińskiego[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja składa się z twórczości dzieł zebranych od lat 60. XX wieku oraz opowiada o życiu Zdzisława Beksińskiego. Znalazły się tu jego fotografie i wczesne rysunki. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największą na świecie kolekcję dzieł Beksińskiego. Obejmuje ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. Ekspozycja prac artysty pozwala zwiedzającym galerię prześledzić kolejne etapy twórczości Beksińskiego.

Na czwartym piętrze galerii zrekonstruowano warszawską pracownię Beksińskiego, jest drobiazgowo odtworzona, „łącznie z widokiem, który artysta oglądał przez okno”. Na kilkunastu monitorach można oglądać filmy z Beksińskim oraz przygotowane katalogi. Kolejne części galerii poświęcone są kolejno okresowi sanockiemu, warszawskiemu, rzeźbie, abstrakcji oraz grafice komputerowej. Szkice rysunków znajdują się w specjalnych aluminiowych szufladach dostępnych dla zwiedzających. W galerii można obejrzeć m.in. liczącą ponad 300 prac stałą wystawę dzieł Beksińskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zamek w Sanoku.
  2. „Galeria powstała w odbudowanym skrzydle sanockiego zamku. Ten fragment gmachu przed I wojną światową rozebrali Austriacy. Koszt jego odbudowy wyniósł prawie 5 mln zł, z czego 3 mln zł pochodziło ze środków unijnych. [1] Rzeczpospolita 21 maja 2012 „Nowa Galeria Zdzisława Beksińskiego” PAP.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]