Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60
społeczne liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Budynek Liceum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Podkowa Leśna

Adres

ul. Wiewiórek 2/4
05-807 Podkowa Leśna

Data założenia

1990

Dyrektor

Izabella Olędzka- Kaźmierczyk

Wicedyrektorzy

Paweł Włoczewski

Członkostwo

Towarzystwo Przyjaciół Liceum Podkowiańskiego

Położenie na mapie Podkowy Leśnej
Mapa konturowa Podkowy Leśnej, u góry znajduje się punkt z opisem „Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60”
Ziemia52°07′27,9192″N 20°44′27,2663″E/52,124422 20,740907
Strona internetowa
Logo Liceum

Społeczne Liceum w Podkowie Leśnej, prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Liceum Podkowiańskiego. Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60 działa od 1990 roku i jest jedną z pierwszych szkół niepublicznych w Polsce. Szkoła mieści się w willi w Podkowie Leśnej przy ulicy Wiewiórek 2/4. Budynek szkoły to zabytek, przekazany miastu testamentem na cele edukacyjne przez reemigranta z USA Jana Kciuka[1].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła ma uprawnienia szkoły publicznej na czas nieokreślony. Właścicielem szkoły jest Towarzystwo Przyjaciół Liceum Podkowiańskiego, na czele którego stoi zarząd. W skład zarządu wchodzą rodzice, którzy reprezentują poszczególne klasy oraz nauczyciele. Zarząd pełni m.in. takie funkcje jak Rada Rodziców w szkołach publicznych. Pracą bieżącą szkoły kieruje jej dyrektor[2].

Do tradycji szkoły należą: tematyczne studniówki, pożegnania klas maturalnych, oraz wigilie szkolne, które są okazją do spotkań z absolwentami[3].

Imprezą środowiskową, która należy do tradycji liceum jest Wystawa Psów Kochanych która w 2014 roku obchodziła swój 20 letni jubileusz[4]. Wydarzenie gromadzi mieszkańców miasta, miłośników czworonożnych przyjaciół człowieka. Organizacją wystawy zajmują się uczniowie klas pierwszych w ramach przedmiotu przedsiębiorczość: muszą znaleźć sponsorów, przeprowadzić akcję promocyjną wydarzenia, oraz zorganizować całe miasteczko w którym odbywa się  pokaz tresury psów, porady weterynaryjne. Uczniowie organizują kawiarenkę, grilla, a dochody ze sprzedaży są przeznaczone na wybrane schronisko dla psów. W trakcie wystawy odbywa się konkurs psów w kategoriach: pies, duży, pies mały, junior, senior, prowadzony przez doświadczonych jurorów. Wystawa Psów w 2009 roku, została wpisana w program Otwartych Ogrodów.[5]

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biuletyn Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej nr. 5 z 2009 r., s. 4.
  2. http://www.wiewiory.edu.pl
  3. Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60, Podkowa Leśna - Organizacja [online], www.wiewiory.edu.pl [dostęp 2023-02-22].
  4. Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60, Podkowa Leśna - "Wystawa Psów Kochanych" [online], www.wiewiory.edu.pl [dostęp 2023-02-22].
  5. www.otwarteogrody.pl [online], Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich [dostęp 2023-02-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biuletyn Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej nr. 5 z 2009 r.