Podofilia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podofilia

Podofilia – odmiana fetyszyzmu, jedna z najpowszechniejszych jego form, polegająca na osiąganiu podniecenia i satysfakcji seksualnej podczas kontaktu ze stopami partnera[1].

Spełnienie seksualne podofile osiągają przez dotykanie, całowanie, lizanie, ssanie, łaskotanie, wąchanie stóp i palców u stóp partnera. Fetyszyści stóp mają swoje ulubione rodzaje stóp – małe, duże, szczupłe, grube, o wysokim podbiciu lub płaskie, z długimi lub krótkimi palcami, z malowanymi lub też nie paznokciami. Fetyszyzm stóp wiąże się z nogami, butami, rajstopami i pończochami, które stanowią odrębne fetysze. Neurolog Vilayanur S. Ramachandran sugeruje, że fetyszyzm stóp wynika z tego, że stopy i genitalia są reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą obszary w korze czuciowej mózgu[2]. Fetyszyzm stóp jest dość częstym motywem w sztuce – przykładami są filmy Quentina Tarantino[3].

Stosunek między stopami (łac. coitus interpedalis)[edytuj | edytuj kod]

Często występującą formą podofilii jest footjob – zachowanie seksualne, w którym mężczyzna wprowadza wzwiedzionego penisa między złączone stopy partnerki/partnera (stronami podeszwowymi, normalnie) lub między palce jej/jego stóp i wykonuje nim ruchy frykcyjne aż do wytrysku lub partnerka/partner pobudza penisa mężczyzny, obejmując go stopami lub palcami stóp i wykonując nimi rytmiczne, posuwiste ruchy (częste jest użycie środka poślizgowego). Możliwa jest także stymulacja polegająca na pocieraniu i masowaniu członka podeszwą jednej stopy – masaż chiński.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. James Giannini i inni, Sexualization of the female foot as a response to sexually transmitted epidemics: a preliminary study, „Psychological Reports”, 83 (2), 1998, s. 491–498, DOI10.2466/pr0.1998.83.2.491, PMID9819924.
  2. Kringelbach, Morten. Bodily Illusions. https://web.archive.org/web/20130517183636/http://www.kringelbach.dk/Preprint_Beagle_BodilyIllusions.html.
  3. Opis filmów Quentina Tarantino pod tym kątem – hollywoodinvestigator.com.