Podofilia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podofilia

Podofilia – odmiana fetyszyzmu, jedna z najpowszechniejszych jego form, polegająca na osiąganiu podniecenia i satysfakcji seksualnej podczas kontaktu ze stopami partnera[1].

Spełnienie seksualne podofile osiągają przez dotykanie, całowanie, lizanie, ssanie, łaskotanie, wąchanie stóp i palców u stóp partnera. Fetyszyści stóp mają swoje ulubione rodzaje stóp – małe, duże, szczupłe, grube, o wysokim podbiciu lub płaskie, z długimi lub krótkimi palcami, z malowanymi lub też nie paznokciami. Fetyszyzm stóp wiąże się z nogami, butami, rajstopami i pończochami, które stanowią odrębne fetysze. Neurolog Vilayanur S. Ramachandran sugeruje, że fetyszyzm stóp wynika z tego, że stopy i genitalia są reprezentowane przez sąsiadujące ze sobą obszary w korze czuciowej mózgu[2]. Fetyszyzm stóp jest częstym motywem w sztuce – przykładami są filmy Quentina Tarantino[3], a także prace polskich artystów (Feet Art).

Stosunek między stopami (łac. coitus interpedalis)[edytuj]

Często występującą formą podofilii jest footjob – zachowanie seksualne, w którym mężczyzna wprowadza wzwiedzionego penisa między złączone stopy partnerki (stronami podeszwowymi, normalnie) lub między palce jej stóp i wykonuje nim ruchy frykcyjne aż do wytrysku lub partnerka pobudza penisa mężczyzny, obejmując go stopami lub palcami stóp i wykonując nimi rytmiczne, posuwiste ruchy (częste jest użycie środka poślizgowego). Możliwa jest także stymulacja polegająca na pocieraniu i masowaniu członka podeszwą jednej stopy – masaż chiński. W większości przypadków przez panów preferowane są kobiety z małymi i wypielęgnowanymi stopami[potrzebny przypis]. Stosunek taki jest preferowany przez osoby, u których dużo stref erogennych znajduje się na stopach lub przez mężczyzn, których fetyszem są stopy partnerki.

Przypisy

  1. Giannini AJ, Colapietro G, Slaby AE, Melemis SM, Bowman, RK (1998) Sexualization of the female foot as a response to sexually transmitted epidemics: a preliminary study. Psychological Reports, Vol. 83, No. 2, 1998, pp. 491-498 PMID 9819924
  2. Kringelbach, Morten. Bodily Illusions. http://www.kringelbach.dk/Preprint_Beagle_BodilyIllusions.html
  3. Opis filmów Quentina Tarantino pod tym kątem – hollywoodinvestigator.com