Podpora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Podpora w innych znaczeniach tego słowa.
Ruchoma podpora mostowa

Podpora – wyróżnione miejsce (najczęściej węzeł) konstrukcji, w którym znane jest jej przemieszczenie (najczęściej zerowe), bądź zależność pomiędzy przemieszczeniem a reakcją (podpora podatna).

Rodzaje podpór i reakcji w układzie płaskim
  1. Podpora ruchoma (podpora przegubowo przesuwna) – w podporze tej występuje jedna reakcja prostopadle do podłoża, po którym podpora się ślizga. (R)
  2. Podpora stała (podpora przegubowo nieprzesuwna, podpora obrotowa) – w podporze reakcja występuje w postaci ukośnej siły skupionej R o dwóch składowych X i Y równoległych do osi przyjętego układu współrzędnych.
  3. Utwierdzenie (podpora sztywna) – Ukośna reakcja R występuje w postaci dwóch składowych X i Y równoległych do osi układu współrzędnych oraz występuje jeszcze reakcja w postaci momentu obrotowego M.
  4. Łożysko czołowe – Reakcja "R" w tej podporze występuje w postaci dwóch reakcji składowych, jedna składowa jest prostopadła do osi symetrii łożyska a druga działa wzdłuż osi symetrii łożyska.
  5. Łożysko – występuje jedna reakcja "R" prostopadła do osi symetrii łożyska.

Podpora przegubowo przesuwna-schemat.svg

Rodzaje podpór i reakcji w układzie przestrzennym
  1. Podpora ruchoma - w podporze tej tak jak w układzie płaskim reakcja (R) jest prostopadła do płaszczyzny na której podpora się znajduje.
  2. Podpora stała - w podporze tej reakcja "R" występuje w postaci trzech reakcji składowych (składowa "X", "Y" i "Z") będących równoległymi do osi układu współrzędnych.