Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu
Ilustracja
Budynek przemyskiego Urzędu Miejskiego, w którym znajduje się wejście do podziemi
Państwo

 Polska

Miejscowość

Przemyśl

Adres

ul. Rynek 1 (wejście)

Data założenia

2015

Zakres zbiorów

historia, architektura

Położenie na mapie Przemyśla
Mapa konturowa Przemyśla, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu (wejście)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu (wejście)”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu (wejście)”
Ziemia49°46′57,961″N 22°46′08,396″E/49,782767 22,768999

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic oraz kanalizacji, znajdujący się w Przemyślu. Obiekt jest jednostką miejska, zarządzaną przez przemyski oddział PTTK.

Idea zagospodarowania przemyskich podziemi powstała około 2001 roku. Plan zakładał powstanie trasy, łączącej kamienice przy Rynku 1 oraz 11. W 2012 roku otwarto pierwszą część zrewitalizowanych podziemi - Piwnicę Artystyczną pod Niedźwiadkiem[1]. Prace przy kolejnym odcinku prowadzone były do 2015 roku, a ich finansowanie pochodziło ze środków budżetu miasta oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W dniu 1 kwietnia 2015 roku otwarto Trasę, stanowiącą połączony ze sobą zespół dawnych piwnic kupieckich, z których najstarsze pochodzą z XV wieku oraz fragmentów miejskiej kanalizacji[2]. Aktualnie w jej skład wchodzą dwukondygnacyjne piwnice pod budynkiem przemyskiego magistratu (Rynek 1) oraz XVII-wieczny kolektor, biegnący pod Rynkiem oraz ul. Mostową. Wyjście z podziemi znajduje się na płycie rynku, na wysokości kamienicy nr 5. Całość trasy ma ok. 120 metrów, a w najgłębszym miejscu sięga ona 10 metrów poniżej poziomu gruntu.

Podziemia są obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach, prowadzonych przez przewodnika.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwarcie Piwnicy pod Niedźwiadkiem. wiadomosci.krn.pl, 2012-07-09. [dostęp 2015-07-13]. (pol.).
  2. Krzysztof Kuchaj: Otwarcie trasy podziemnej w Przemyślu. rzeszow.tvp.pl, 2015-04-01. [dostęp 2015-07-13]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]