Polana Czerwieniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polana Czerwieniec i widok na Małego Łyśca, Wielkiego Łyśca i Pachoła
Domek na polanie

Polana Czerwieniec (słow. Červenec) – polana w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na grzbiecie Rygla (Rigeľ) odchodzącym od grani Babkowa PrzehybaMała Kopa w południowo-wschodnim kierunku do Mnicha. Polana zajmuje szerokie siodło przełęczy (1388 m[1]) po północno-zachodniej stronie Mnicha, pomiędzy dolinką Czerwieniec i Mnichowym Żlebem[2].

Jest to duża polana, położona na wysokości około 1355–1405 m[1]. Jest nadal wypasana. Znajduje się na niej domek letniskowy (Kolibka na Červenci) i szałas. Po północnej stronie polany znajduje się schronisko turystyczne Chata Czerwieniec[3][2]. Schronisko to znajduje się już na innym grzbiecie, po drugiej stronie Mnichowego Potoku i od właściwej polany Czerwieniec jest obecnie oddzielone niewielkim pasem lasu. Podawany w niektórych przewodnikach opis, że schronisko to znajduje się na polanie Czerwieniec, nie jest jednak błędny, gdyż dawniej polana ta była większa. Przed ponad 70 laty bezleśny obszar obejmował zarówno miejsce obecnego schroniska, jak i niemal całą górną część Mnichowego Żlebu oraz dolinkę Czerwieniec, wraz z rozdzielającym je grzbietem Rygla oraz rozległymi stokami Małej Kopy i Babek[4]. Do czasów współczesnych znaczna część polany już zarosła lasem, lecz trawiaste przesmyki nadal ciągną się po zachodniej stronie schroniska aż na grzbiet Babki – Mała Kopa[4]. Na niewielkiej polance powyżej Chaty Czerwieniec ustawiono przyrządy meteorologiczne.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez środek polany prowadzi szlak turystyczny.

Szlak niebieski niebieski: Bobrowiecki Wapiennikrozdroże pod Babkami – Chata Czerwieniec – Przedwrocie 3:20 h, ↓ 2:35 h[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Produkty leteckého laserového skenovania [online].
  2. a b c Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  3. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  4. a b Historická ortofotomapa. [dostęp 2021-08-14].