Polonia sive de situ, populis, moribus, magistratibus et re publica regni Polonici libri duo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polonia sive de situ, populis, moribus, magistratibus et re publica regni Polonici libri duo
Autor Marcin Kromer
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Kolonia
Język łaciński
Data wydania 1577

Polonia sive de situ, populis, moribus, magistratibus et re publica regni Polonici libri duo (Polska, czyli O położeniu, obyczajach, urzędach i rzeczypospolitej Królestwa Polskiego) – dzieło Marcina Kromera w języku łacińskim, wydane w Kolonii w 1577.

Książka zawiera całokształt wiedzy o Polsce XVI wieku – informacje geograficzne, etniczne, kulturalne, społeczne, gospodarcze i ustrojowe, stanowiąc ważne źródło wiedzy o epoce. Polonia jest też swego rodzaju uzupełnieniem wcześniejszej kroniki Kromera De origine et rebus gestis Polonorum libri XXX, opisującej dzieje Polski do 1506.

Pierwsza redakcja dzieła powstała prawdopodobnie w latach 1556-1557. Pierwsze wydanie drukiem ukazało się w 1577. Kolejne autoryzowane wydanie wyszło w 1578. W 1589 Polonia ukazała się w zbiorze prac Kromera i innych polskich dziejopisarzy.

Polonia Marcina Kromera z 1577 roku została zagrabiona w XVII wieku przez Szwedów, wraz z innymi bezcennymi skarbami kultury polskiej, podczas wypraw zbrojnych na Polskę i do dnia dzisiejszego znajduje się na terenie Szwecji jako łup wojenny.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]