Przejdź do zawartości

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2003

Rodzaj stowarzyszenia

Związek Stowarzyszeń

Status

OPP

Profil działalności

Organizacja Parasolowa

Zasięg

ogólnopolski

Przewodniczący

Krzysztof Kurowski

Nr KRS

0000162757

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON), do 2019 roku Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych – pozarządowa, niedochodowa organizacja społeczna, będąca federacją (organizacja parasolowa) organizacji osób z niepełnosprawnościami (członkowie pełni i zwyczajni PFON) oraz organizacji działających na ich rzecz (członkowie stowarzyszeni PFON)[1].

PFON istnieje od 2003 r.[2], a od 2004 roku należy do Europejskiego Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum – EDF[3])[4].

Forum podejmuje szereg projektów i działań rzeczniczych na rzecz wdrożenie modelu niepełnosprawności opartego na prawach człowieka i zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami pełnego włączenia społecznego[5]. PFON wraz z innymi organizacjami pozarządowymi przygotowuje coroczny Kongres Osób z Niepełnosprawnościami[6].

Przewodniczącym PFON jest dr Krzysztof Kurowski (od 2019), a Przewodniczą Honorową Krystyna Mrugalska, pierwsza Przewodnicząca PFON.

PFON posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).

W 2023 PFON zostało uhonorowane Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica.[7]

Zgodnie ze statutem misją PFON jest jednoczenie sił społecznych i instytucjonalnych dla tworzenia warunków wyrównywania szans, równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, aby mogły żyć godnie i w pełni korzystać z praw człowieka[8].

Wedle statutu celami PFON są:

  1. Tworzenie płaszczyzny współpracy i jednolitej reprezentacji osób z niepełnosprawnościami, w tym stowarzyszeń i związków stowarzyszeń osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin i osób najbliższych osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących wsparcia w reprezentacji, a także stowarzyszeń, fundacji oraz związków stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
  2. Działania na rzecz pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych,
  3. Wpływanie na politykę społeczną państwa oraz rozwiązania prawne decydujące o jakości życia osób z niepełnosprawnościami w wymiarze osobowym, społecznym i ekonomicznym oraz o ich równym traktowaniu, a także o wspieraniu ich rodzin,
  4. Zmienianie postaw społecznych wobec ludzi z niepełnosprawnościami – z opiekuńczych na uznające godność i wartość osoby z niepełnosprawnością, jej pozytywny potencjał oraz prawa równe dla wszystkich, a także postaw samych osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin,
  5. Umacnianie organizacji pozarządowych osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz partnerska współpraca tych organizacji i ich związków z organami władzy publicznej, współpraca z organizacjami pozarządowymi zagranicznymi i międzynarodowymi.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami – podstawowe informacje [online], www.niepelnosprawni.pl [dostęp 2021-07-08] (pol.).
  2. Konferencja Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych [online], www.niepelnosprawni.pl [dostęp 2021-07-08] (pol.).
  3. Member [online], European Disability Forum [dostęp 2021-06-24] (ang.).
  4. Seminarium PFON z perspektywy organizacji niezrzeszonych [online], www.niepelnosprawni.pl [dostęp 2021-07-08] (pol.).
  5. Międzynarodowa konferencja o Konwencji ONZ [online], www.pfron.org.pl [dostęp 2021-07-08] (pol.).
  6. Kongres Osób z Niepełnosprawnościami 2019 [online], www.rp.pl [dostęp 2021-06-24] (pol.).
  7. Nagroda RPO im. Pawła Włodkowica dla Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami [online], bip.brpo.gov.pl, 8 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-09] (pol.).
  8. Statut PFON – Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami [online] [dostęp 2021-06-24] (pol.).