Pomiany (powiat ełcki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pomiany (powiat piski))

Pomiany – nieistniejąca dziś wieś powstała w XV wieku ramach kolonizacji Wielkiej Puszczy na mitycznym obszarze Galindii. Teren ten obecnie leży w powiecie ełckim, w gminie Prostki.

Była to wieś ziemiańska to jest dobra służebne w posiadaniu drobnego rycerstwa (w języku staropolskim tak zwani wolni ziemianie), z obowiązkiem służby rycerskiej (zbrojnej).

Wieś lokowana w 1480 roku (lecz założona wcześniej) na 40 łanach na prawie magdeburskim, przez komtura Zygfryda Flacha von Schwartzburga, nadana następnie Pawłowi Pomianowi z obowiązkiem trzech służb zbrojnych.

Dobra położone były między Zalesiem, Myszkami, Skrodzkimi, Różyńskiem i Kosinowem.

W XV w. wieś zapisywana była w dokumentach jako Pomian, Pomyan, Pomaner, Troyan, Troian – później Czyprki, Jebramki. Pomiany obejmowały dwa majątki: Czyprki i Jebramki (te ostatnie długi czas zwane były Pomianami). Czyprki posiadały 11 łanów z obowiązkiem jednej służby zbrojnej, natomiast Jebramki obejmowały 29 łanów z obowiązkiem dwóch służb zbrojnych.

Ostatecznie wsie Jebramki i Czyprki wyodrębniły się z dóbr Pomiany jako odrębne byty osadnicze, z których do czasów współczesnych przetrwały tylko Jebramki będące w części kontynuacją bytu Pomian.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Białuński: Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie). Olsztyn, OBN, 2002, 237 str., ISBN 83-87643-97-1, ISSN 0585-3893.