Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze – pomnik żołnierza Armii Czerwonej znajdujący się w Starzyńskim Dworze.

Niektóre źródła wskazują, że wykonany został w latach 50. XX wieku[1][2], inne że zaprojektował go artysta gdański Wawrzyniec Samp[3] w latach 70.

Przedstawia siedzącego żołnierza bez broni, w szynelu i czapce, ze spuszczoną głową i zaciśniętą pięścią za plecami. Został postawiony na pamiątkę zmarłych tu jeńców – żołnierzy Armii Czerwonej[4], którzy w czasie wojny pracowali w tutejszym majątku rodziny von Grassów i byli przetrzymywani w stodole, która znajdowała się obok miejsca zajmowanego dziś przez pomnik. Nie jest znana przyczyna ich śmierci; według jednej z wersji zostali spaleni przez wycofujących się Niemców w stodole.

Przez wiele lat obiekt niszczał, pozbawiony jakiegokolwiek napisu wyjaśniającego, komu jest poświęcony. W 2005 roku pomnik odrestaurowano oraz umieszczono pod nim tablicę z napisem: "Umęczonym żołnierzom Armii Czerwonej - jeńcom hitlerowskiego reżimu 1942-1945".

W 2018 wojewoda pomorski wszczął postępowanie przygotowawcze w sprawie dekomunizacji pomnika, co z uwagi na antywojenny wydźwięk pomnika spotkało się z krytyką mediów[5], mieszkańców oraz władz gminy. Swój sprzeciw zgłosił również gdański oddział IPN[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Pomordowanym żołnierzom Armii Czerwonej", naszemiasto.pl
  2. "Okolice Władysławowa: Kępa Starzynska – szlakiem dóbr magnaterii i cystersów", internetowy przewodnik Ciekawe Miejsca
  3. "Powiat pucki. "Ruskie" obeliski pod lupą", naszemiasto.pl
  4. Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945 wyd. IV 1988 - wydane przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa - str. 211
  5. Dorota Karaś Antywojenny pomnik do usunięcia? Dekomunizacja według wojewody Drelicha
  6. Dorota Karaś Wojewoda pomorski chciał zdekomunizować pomnik, ale mu nie wyszło. IPN wydał negatywną opinię