Pomnik Dymitra z Rostowa w Rostowie nad Donem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobor and Monument Dmitry Rostovsky Rostov on Don.jpg

Pomnik Dymitra z Rostowa – pomnik świętego biskupa Dymitra z Rostowa przed soborem Narodzenia Matki Bożej w Rostowie nad Donem.

Historia[edytuj]

Na miejscu, gdzie znajduje się pomnik, przed rewolucją październikową znajdowała się figura cara Aleksandra II. O zbudowaniu przed soborem Narodzenia Matki Bożej pomnika prawosławnego świętego biskupa związanego z Rostowem zdecydował jeszcze metropolita rostowski i nowoczerkaski Włodzimierz[1]. Pomysłodawcą upamiętnienia Dymitra był rzeźbiarz Anatolij Sknarin, zgoda na budowę pomnika została wydana w 1989[2]. Symboliczny kamień węgielny pod jego budowę poświęcił natomiast w 1996 kolejny biskup rostowski Pantelejmon[1]. Podważana była sama zasadność budowy pomnika[2], ponadto w ocenie części mieszkańców Rostowa, jak również historyków, architektów i krajoznawców lepszym miejscem dla wzniesienia monumentu byłby teren dawnej twierdzy rostowskiej lub okolice ulicy Stepana Szaumiana, przed rewolucją – Dmitrijewskiej[1]. Ostatecznie władze miejskie zdecydowały o ustawieniu pomnika na Placu Soborowym. Autorami monumentu są architekt N. Gmyria i rzeźbiarz Władimir Bielakow[1], którego projekt został wyłoniony w drodze konkursu. Projektowi zarzucono następnie skopiowanie pierwszego, wstępnego projektu autorstwa Sknarina, z tą jedynie różnicą, iż w jego wersji Dymitr z Rostowa ubrany był w riasę, zaś w projekcie Bielakowa – w świąteczny strój liturgiczny[2]. Kontrowersje budził poziom artystyczny monumentu[1]. Gotowy pomnik został odsłonięty w 1999[3].

W 2013 pojawił się projekt przestawienia pomnika, by przedstawiona na nim postać była zwrócona ku soborowi Narodzenia Matki Bożej i wchodzącym do niego ludziom, a nie odwracała się od świątyni[4].

Przypisy

  1. a b c d e Ростовский собор Рождества Пресвятой Богородицы, rslovar.com [dostęp 2017-02-09].
  2. a b c "Нехороший" памятник [dostęp 2017-02-09] (ang.).
  3. Ростовская область. Памятники Ростова-на-Дону, „ИА REGNUM” [dostęp 2017-02-09] (ros.).
  4. Городской Репортер, Памятник Димитрию Ростовскому развернут лицом к собору – Городской репортер – новости Ростова-на-Дону, „Городской репортер – новости Ростова-на-Дону”, 12 kwietnia 2013 [dostęp 2017-02-09] (ros.).