Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalańskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański
Ilustracja
Pomnik hafciarki na rynku w Makowie Podhalańskim
Państwo

 Polska

Miejscowość

Maków Podhalański

Miejsce

Rynek

Projektant

Wiesław Kwak

Materiał

odlew z brązu

Data odsłonięcia

30 czerwca 2018

Położenie na mapie Makowa Podhalańskiego
Mapa konturowa Makowa Podhalańskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański”
Położenie na mapie powiatu suskiego
Mapa konturowa powiatu suskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański”
Położenie na mapie gminy Maków Podhalański
Mapa konturowa gminy Maków Podhalański, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalański”
49°43′48,1″N 19°40′37,5″E/49,730028 19,677083

Pomnik Hafciarki w Makowie Podhalańskim — rzeźba przy fontannie Herbowej na rynku Makowa Podhalańskiego. Przedstawia Hafciarkę w stroju ludowym, skupioną na pracy. Hafciarka przedstawiona jest w pozycji siedzącej na brzegu fontanny. Za nią widać trzy makówki, symbolizujące herb miasta[1], osadzone na marmurowym cokole. Z makówek wytryskają strumienie wody, które oblewają zanurzone w niszy liście maku.

Rzeźba odlana z jest brązu, jej autor to lokalny artysta Wiesław Kwak[potrzebny przypis].

Odsłonięcie rzeźby[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba została odsłonięta 30 czerwca 2018 podczas uroczystości z okazji święta 640-lecia Makowa Podhalańskiego. Odsłonięcie i uruchomienie Fontany Herbowej razem z rzeźbą hafciarki rozpoczęło cykl wydarzeń poświęconych miastu. Uroczystościom przewodził burmistrz miasta Paweł Sala[potrzebny przypis].

Wydarzenia te odbywały się w ramach corocznych obchodów Dni Ziemi Makowskiej trwających w dniach 30 czerwca do 1 lipca 2018. Inne atrakcje to m.in. Wystawa Haftu Makowskiego w Zespole Szkół im. Jana Kantego oraz rozstrzygnięcie konkursu "Na najpiękniejszy ogród, obejście w gospodarstwie rolnym"[2].

Podczas wydarzeń zostało wykonane jubileuszowe zdjęcie pamiątkowe mieszkańców miasta. W ramach obchodów odbył się również konkurs fotograficzny, na najlepsze zdjęcia dawnego i współczesnego Makowa. Natomiast duże ekspozycje fotograficzne dawnego Makowa, autorstwa Jana Pawlika i Romana Wiciarza, można było oglądać przy alejkach w Rynku - wystawa „Maków na starej pocztówce”[3]. 9 czerwca 2018 odbyła się również Gra Terenowa – „640 lat Makowa Podhalańskiego”.

Haft Makowski[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba hafciarki to symboliczny wyraz uznania dla makowskiego rękodzieła artystycznego, z którego miasto słynie od dawna. Jest to haft wypukły, wyszywany białą nicią na białym materiale. Wytwory makowskich hafciarek m.in. zasłużonej dla rozwoju i upowszechnienia makowskiego haftu Anny Koziany, można było podczas oglądać na wystawie urządzonej w salach Szkoły im. Jana Kantego, spadkobierczyni założonej w Makowie w 1896 r. Krajowej Szkoły Hafciarskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]