Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Świętochłowice

Miejsce

Ulica Katowicka

Typ obiektu

tablica

Data odsłonięcia

14 października 1981

Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa konturowa Świętochłowic, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej”
Ziemia50°17′08,4″N 18°55′50,7″E/50,285667 18,930750

Pomnik ku czci poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej znajduje się w Świętochłowicach-Centrum przy ulicy Katowickiej, w pobliżu Urzędu Miejskiego.

Decyzję o jego budowie podjęło 6 maja 1981 r.[1] Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z zastrzeżeniem, że pomnik ma zostać odsłonięty we wrześniu 1981 r. Bryłę pomnika stanowią dwie oddzielone od siebie, pionowe konstrukcje, obłożone od strony frontowej płytami kamiennymi. Na wyższej z nich, zwieńczonej niesymetrycznym łukiem, zamocowano tablicę z brązu z inskrypcją z nazwiskami dziesięciu poległych i zamordowanych w latach 1939–1945 nauczycieli świętochłowickich szkół.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 14 października 1981 r. Na przełomie XX i XXI w. pomnik został wzbogacony o dodatkową tablicę wykonaną z ciemnego granitu z wizerunkiem godła państwowego oraz dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna”, ustawioną na postumencie po prawej stronie. Jednocześnie tablica z brązu została zastąpiona granitową, z treścią tablicy pierwotnej.

Tło dla pomnika tworzy mozaika z lat 70. XX wieku autorstwa prof. Henryka Goraja, przedstawiająca Pegaza i otwartą książkę, umieszczona na bocznej ścianie budynku, w którym w latach 1975–2018 mieściła się Miejska Biblioteka Publiczna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Powstań Śląskich: Świętochłowickie wędrówki odc. 43. Facebook. [dostęp 2020-07-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Piegza, Zdzisław Klose: Mały Przewodnik po Świętochłowicach. Świętochłowice: map, s. 7. ISBN 83-923216-7-7.