Przejdź do zawartości

Pomnik myszy laboratoryjnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alejka i pomnik myszy laboratoryjnej

Pomnik myszy laboratoryjnej – rzeźba zlokalizowana w kampusie naukowym Akademgorodok, w zachodniosyberyjskim mieście Nowosybirsku (Rosja). Pomnik znajduje się w parku przed Instytutem Cytologii i Genetyki Rosyjskiej Akademii Nauk i został odsłonięty 1 lipca 2013 roku, w 120. rocznicę założenia miasta[1].

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik, który znajduje się na granitowym cokole, przedstawia antropomorficzną mysz w kitlu laboratoryjnym z binoklem na końcu nosa. Mysz trzyma w łapkach szydełko i dzierga podwójną helisę DNA. Sama figura z brązu ma tylko 70 cm wysokości, ale pomnik z cokołem ma wysokość 2,5 metra. Wyłaniająca się wydziergana spirala DNA jest lewoskrętna, czyli jest to słabiej poznany wariant Z-DNA, w porównaniu z częściej występującym wariantem prawoskrętnym – B-DNA.

Pomnik ma przypominać o poświęcaniu myszy laboratoryjnych w badaniach genetycznych mających na celu zrozumienie szeregu mechanizmów fizjologii i chorób człowieka, niezbędnych do opracowania nowych leków i terapii wielu chorób[2][3] .

Inskrypcja[edytuj | edytuj kod]

Na cokole pomnika znajduje się napis w języku rosyjskim:

  Pomnik myszy laboratoryjnej

  Mysz dziergająca DNA

  Ekspozycja Muzeum Historii Genetyki na Syberii

  Autor i artysta A. Charkiewicz

  Rzeźbiarz A. Agrikolyansky

  Odlewnik M. Pietrow

  Wzniesiony przez Instytut Cytologii i Genetyki, Oddział Syberyjski Rosyjskiej Akademii Nauk

  Przy wsparciu finansowym spółki "Unia Biologiczno-Medyczna".

  4 lipca 2013 r.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik miało miejsce 1 czerwca 2012 r. z okazji 55. rocznicy powstania Instytutu Cytologii i Genetyki. Nowosybirski artysta Andrei Kharkevich pracował nad projektem wizerunkiem myszy, tworząc ponad dziesięć szkiców. Wśród różnych wariantów klasycznych i stylizowanych wizerunków zwierzęcia wybrano mysz dziergającą na szydełku podwójną helisę DNA.

Rzeźbiarz Alexey Agrikolyansky, który wprowadził pomysł w życie, przyznał, że nie było to łatwe do wykonania, ponieważ mysz nie jest osobą i trzeba było pomyśleć o emocjach, charakterze, znaleźć coś pomiędzy postacią z kreskówki a prawdziwą myszą oraz przestrzegać jej proporcji anatomicznych[4].

Rzeźba została odlana z brązu w Tomsku pod kierownictwem Maksima Pietrowa.

Pomnik został wzniesiony przez Instytut Cytologii i Genetyki sybirskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk przy udziale finansowym spółki akcyjnej zamkniętej Unia Medyczno-Biologiczna i firmy Diaem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Smithsonian Magazine, Ben Panko, This Russian Monument Honors the Humble Lab Mouse [online], Smithsonian Magazine [dostęp 2022-08-27] (ang.).
 2. A monument to laboratory rats and mice. Boing Boing, 2014-01-17. (ang.).
 3. Remy Melina, Why Do Medical Researchers Use Mice? [online], livescience.com, 16 listopada 2010 [dostęp 2022-08-27] (ang.).
 4. В Новосибирске открыли памятник лабораторной мыши [online], web.archive.org, 8 sierpnia 2018 [dostęp 2022-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]