Pont de l’Alma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pont de l'Alma)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pont de l’Alma
Paris pont alma.jpg
Pont de l’Alma
Miejscowość Paryż
Podstawowe dane
Przeszkoda Sekwana
Długość 153 m
Szerokość:
• całkowita

42 m
Zbudowano 1970 - 1974
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Pont de l’Alma
Pont de l’Alma
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pont de l’Alma
Pont de l’Alma
Ziemia 48°51′51″N 2°18′06″E/48,864167 2,301667
Pierwsza figura żuawa z mostu de l’Alma

Pont de l’Alma - most w Paryżu, łączący prawy i lewy brzeg Sekwany, 9 i 16 okręg paryski. Jego nazwa pochodzi od bitwy pod Almą w czasie wojny krymskiej.

Most został wzniesiony w latach 1854-1856 pod kierownictwem inżyniera Gariela i zainaugurowany 12 kwietnia 1856 przez Napoleona III. Był to oparty na trzech filarach most łukowy, ozdobiony czterema wizerunkami żołnierzy wojny krymskiej - artylerzysty, grenadiera, piechura oraz żuawa. Największą sławę zyskała ta ostatnia figura, która stała się nieformalnym wskaźnikiem zmian poziomu wody w Sekwanie. W momencie, gdy rzeka sięgała do stop żuawa, zatrzymywany był ruch barek na Sekwanie, zaś jej wzniesienie się do poziomu kolan oznaczało alarm powodziowy. W czasie rekordowego podniesienia się poziomu wód w 1910 poziom rzeki sięgał do ramion żuawa. Modelem tej figury był autentyczny uczestnik wojny krymskiej, żołnierz André Louis Gody.

W latach 1970-1974 stary most został rozebrany z powodu obsunięcia się, jak i zbyt małej szerokości, utrudniającej ruch uliczny. Wówczas usunięto z niego trzy rzeźby, które znalazły się odpowiednio w Lasku Vincennes (piechur), miasteczku La Fère (artylerzysta), w Dijon (grenadier). Nowy most opiera się tylko na jednym filarze i to tam usytuowano powiększoną kopię figury żuawa, która jednak nie spełnia już funkcji pomiarowych (przeniesionych na Pont de Grenelle). Kamienny żuaw jest bohaterem piosenki Serge Reggianiego Le zouave du Pont de l’Alma.

Niedaleko Pont de l’Alma zginął w 1993 potrącony przez samochód poeta Jacek Bierezin[1][2].
W 1997 przy wjeździe do tunelu Alma, położonym pod mostem, zginęła księżna Diana Spencer. Nad tunelem, przy północnym zakończeniu mostu, zlokalizowana jest rzeźba Płomień Wolności nazywana nieoficjalnym pomnikiem księżnej Diany.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]