Przejdź do zawartości

Pont de l’Alma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pont de l’Alma
{{{alt zdjęcia}}}
Pont de l’Alma i lewe nabrzeże Sekwany. M.in. prawosławna Katedra Świętej Trójcy, pod nią Palais de l’Alma z dziedzińcem, nad katedrą na zdjęciu ambasada Bułgarii (2017)
Państwo

 Francja

Miejscowość

Paryż

Podstawowe dane
Przeszkoda

Sekwana

Długość

153 m

Szerokość:
• całkowita


42 m

Data budowy

1970–1974

Projektant

Paul-Martin Gallocher de Lagalisserie(inne języki)

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pont de l’Alma”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Pont de l’Alma”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pont de l’Alma”
Ziemia48°51′51″N 2°18′06″E/48,864167 2,301667

Pont de l’Alma – most na Sekwanie w Paryżu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Łączy prawobrzeżną 16. z lewobrzeżną 7. dzielnicą Paryża. Jego nazwa pochodzi od bitwy nad Almą stoczonej podczas wojny krymskiej. Most został wzniesiony w latach 1854–1856 pod kierownictwem inżyniera Charles’a-Marie Gariela(inne języki) i zainaugurowany 12 kwietnia 1856 przez Napoleona III. Był to oparty na trzech filarach most łukowy, ozdobiony czterema wizerunkami żołnierzy wojny krymskiej – artylerzysty, grenadiera, piechura oraz żuawa. Najbardziej znana była ostatnia figura, która stała się nieformalnym wskaźnikiem zmian poziomu wody w Sekwanie. W momencie, gdy rzeka sięgała do stop żuawa, zatrzymywany był ruch barek na Sekwanie, zaś jej wzniesienie się do poziomu kolan oznaczało alarm powodziowy. Podczas rekordowego przyboru wód w 1910 poziom rzeki sięgał ramion żuawa. Modelem tej figury był autentyczny uczestnik wojny krymskiej, żołnierz André Louis Gody[potrzebny przypis].

W latach 1970–1974 stary most rozebrano z powodu zarówno osunięcia, jak i zbyt małej szerokości utrudniającej ruch uliczny. Wówczas usunięto z niego trzy rzeźby, które umieszczono w Lasku Vincennes (piechur), miasteczku La Fère (artylerzysta), w Dijon (grenadier). Nowy most opiera się tylko na jednym filarze, na którym usytuowano powiększoną kopię figury żuawa, nie spełniającą już jednak funkcji pomiarowych (przeniesionych na Pont de Grenelle). Kamienny żuaw jest bohaterem piosenki Serge’a Reggianiego Le zouave du Pont de l’Alma[potrzebny przypis].

Niedaleko Pont de l’Alma zginął w 1993 potrącony przez samochód poeta Jacek Bierezin[1][2]. W 1997 roku w tunelu drogowym przebiegającym wzdłuż Sekwany i znajdującym się pod wjazdem na most Almy zginęła księżna Diana Spencer. Nad tunelem, przy prawobrzeżnym wjeździe na most (w 16. dzielnicy), umieszczona jest rzeźba Płomień Wolności, nazywana nieoficjalnym pomnikiem księżnej Diany. Miejsce jest oficjalnie nazywane Place Diana[potrzebny przypis].

W 2016 przy lewobrzeżnym wjeździe na most Alma otwarto prawosławną Katedrę Świętej Trójcy, wraz z centrum kultury rosyjskiej[3][4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Bierezin nie żyje.
  2. Jacek Bierezin czyli...stworzony do bólu.
  3. Condé Nast, L’incroyable histoire de la cathédrale orthodoxe en plein Paris [online], Vanity Fair, 29 marca 2016 [dostęp 2022-05-19] (fr.).
  4. David Chazan, Paris pays homage to Princess Diana by naming a square after her, 22 years after fatal car crash, „The Telegraph”, 30 maja 2019, ISSN 0307-1235 (ang.).
  5. Polska Misja Katolicka we Francji, Żuaw, księżna Diana i polski poeta, czyli mroczne tajemnice Pont de l’Alma [online], polskifr.fr [dostęp 2022-05-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]