Portal:Żeglarstwo/Historia żeglarstwa/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

edytuj

Dar Pomorza nocą,
Gdynia, sierpień 2008 r.

czytaj dalej...


Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Luty / Czerwiec 2009[edytuj | edytuj kod]

SY Zew Morza – gaflowy szkuner szkolny... zbudowany w 1943 w stoczni w Dziwnowie, porzucony w 1945 r. Odbudowany... W latach 1973-74 Zew Morza pod dowództwem Kpt. Zdzisława Michalskiego opływa świat...


Marzec 2007 / Styczeń 2009[edytuj | edytuj kod]

Bandera "Bandanna Roger" używana przez piratów na Karaibach

Bandera Piracka (ang. Jolly Roger) zaczęto używać między XV a XVI wiekiem. Służyła przede wszystkim do zastraszania ofiar, które widząc łopoczącą, przeważnie czarną flagę z białą czaszką i skrzyżowanymi piszczelami, pogrążone w strachu, traciły motywację i chęć stawiania oporu.

Nazwa „Jolly Roger” pochodzi prawdopodobnie z francuskiegojoli rouge” (ładny czerwony); pierwsi piraci używali krwistoczerwonej flagi jako przesłanie, że zabiją całą załogę statku, jeżeli ta nie podda się bez walki. Pochodzenie nazwy nie jest do końca wyjaśnione, istnieją teorie które mówią, że bandera przejęła nazwę od „Old Roger” - przezwisko, jakim określano diabła, lub „Roger” - określenie dla włóczęgi.

Statki piratów w trakcie „polowań” pływały pod różnymi narodowymi (fałszywymi) banderami, by tym sposobem zmylić i zbliżyć się do potencjalnej ofiary. Dopiero krótko przed abordażem wznosiły piracką banderę, wykorzystując element zaskoczenia.

Marzec 2006 / Luty 2007[edytuj | edytuj kod]

Francis Drake

Sir Francis Drake, najsławniejszy z korsarzy, czyli piratów w oficjalnej służbie korony angielskiej. W latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata. Wśród piratów było niemało wybitnych podróżników, ale tylko jednego z nich możemy nazwać wielkim - był to Francis Drake. Pomnik Drake'a stojący w niemieckim Offenburgu przedstawia wielkiego pirata z kwiatkiem w ręku. To kwiat ziemniaka. Napis na postumencie głosi Sir Francisowi Drake'owi, który rozpowszechnił ziemniaki w Europie. Miliony rolników całego świata błogosławią jego nieśmiertelną pamięć. To ulga dla biedaków, bezcenny dar Boży, łagodzący okrutną nędzę.