Portal:Historia/Zabytki/35

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Świadkowie historii
Westerplatte wartownia nr 1.jpg

Wartownia nr 1 na Westerplatte - główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. Jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku, w celu zabezpieczenia placówki na Westerplatte. Jedyna ocalała, dzięki przesunięciu w 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

A19 hackenberg wieza km 001.jpg

Linia Maginota - nazwa stosowana na określenie francuskich fortyfikacji zbudowanych, a następnie wzmacnianych w latach 1929-1940 na wschodnich granicach państwa. Przeważnie mówiąc o „Linii Maginota” ma się na myśli najsłynniejsze umocnienia – na granicach z Niemcami i Luksemburgiem.

Gliwice Radiostacja Wieza wieczorem.jpg

Radiostacja gliwicka – drewniana wieża nadawcza położona w Gliwicach. Wysokość 111 m daje jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna, konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. 31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili w radiostacji tak zwaną prowokację gliwicką. W nowej radiostacji nie było studia mikrofonowego, o czym nie wiedzieli zleceniodawcy i wykonawcy prowokacji, dlatego operacja przebiegała z problemami.Radiostacja działała do stycznia 1945 roku, kiedy to do miasta zaczęła wkroczyła Armia Czerwona, 25 maja obiekt przekazano Polakom. Od 23 października 1945 roku nadawano stąd regularne audycje Radia Katowice. Obecnie kompleks wieży i otaczających budynków tworzy oddział Muzeum w Gliwicach.