Portal:Informatyka/Warto przeczytać/Archiwum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum dotychczasowej zawartości rubryki Warto przeczytać portalu Informatyka. Archiwa artykułów miesiąca i grafiki miesiąca znajdują się w głównym archiwum portalu.

18 marca 2009 – Richard Stallman[edytuj | edytuj kod]

NicoBZH - Richard Stallman (by-sa) (2).jpg

Richard Stallman (znany też jako rms), na zdjęciu jako Święty IGNUcy. Richard Stallman jest jednym z twórców idei Wolnego Oprogramowania, założycielem Free Software Foundation oraz projektu GNU mającego na celu stworzenie wolnego systemu operacyjnego, kluczowy twórca wielu jego komponentów: Emacsa, GCC, GDB. Ze względu na swoje zaangażowanie często jest żartobliwie nazywany Świętym IGNUcym, zaś zgromadzona wokół niego społeczność - Kościołem Emacsa.

18 marca 2009 – Haiku[edytuj | edytuj kod]

Haiku 2008-02-19.png

Haiku (dawniej OpenBeOS) – system operacyjny oparty o jądro NewOS na licencji X11 (MIT), którego celem jest odtworzenie platformy BeOS i pełna zgodność z BeOS R5. Projekt powstał jako OpenBeOS w 2001 roku po wykupieniu firmy Be, Inc, twórcy BeOS'a przez firmę Palm, Inc i ogłoszeniu zaprzestania prac nad systemem.

18 marca 2009 – BitTorrent[edytuj | edytuj kod]

Torrentcomp small.gif

BitTorrentprotokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet. BitTorrent umożliwia kopiowanie plików fragmentami. Źródłem danych są komputery użytkowników, którzy dany plik lub jego część pobrali wcześniej. Użytkownik, który skopiował fragment pliku, udostępnia go innym użytkownikom. Dzięki temu kopiowanie pliku przebiega głównie pomiędzy komputerami użytkowników, tworzącymi sieć P2P. W ten sposób prędkość kopiowania pliku nie jest limitowana możliwościami serwera i jego łącza sieciowego, nawet gdy plik kopiowany jest przez wielu użytkowników naraz.