Portal zniżkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Portal zniżkowy – rodzaj platformy internetowej e-commerce, agregującej informacje o zniżkach w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz na usługi.

Zakupy grupowe[edytuj | edytuj kod]

Portal taki podejmuje zadanie sprzedaży wyznaczonej liczby kuponów na usługi swoich partnerów, przez co oni mają zapewnioną sprzedaż i oferują swoje usługi ze znacznym upustem. Poza tym usługodawcy zyskują dzięki temu nowych nabywców oraz wzmacniają przywiązanie do swojej marki wśród obecnych klientów. Ten rodzaj zakupów praktykują portale internetowe, także w Polsce – od ok. 2010. Według opracowania Prałat, po początkowym boomie popularność tej forma sprzedaży zmalała, ponieważ sprzedawcy nie byli w stanie czerpać z niej dużych korzyści[1] – platformy grupowe zaczęły więc poszukiwać innych modeli funkcjonowania, opartych o społeczności[2]. W trakcie tego procesu część serwisów uległa likwidacji, np. polskie Citeam i HappyDay[3].

Kody rabatowe[edytuj | edytuj kod]

Portale tego typu agregują kody rabatowe, umożliwiające zakupy na preferencyjnych warunkach, takich jak darmowa dostawa lub upust wyrażony w procentach lub w kwocie pieniężnej. Takie kody składają się z ciągu liter i/lub liczb. W celu aktywacji kodu użytkownik wpisuje kod w specjalnym polu w koszyku sklepu internetowego podczas składania zamówienia. W przeciwieństwie do zakupów grupowych, działanie kodów rabatowych nie obejmuje usługodawców lokalnych.

Społeczności zakupowe[edytuj | edytuj kod]

Treści na takich portalach są publikowane przez użytkowników. Korzystający z portalu mogą oddawać głosy na poszczególne promocje oraz komentować je[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Prałat, Analiza rozwoju zakupów grupowych w Polsce, „Zeszyty Naukowe. Organizacja i Zarządzanie / Politechnika Śląska”, z. 79, 2015 [dostęp 2019-06-02].
  2. Sylwia Czubkowska, Patrycja Otto, Grupowa ucieczka od zakupów grupowych. Kolejna bańka pęka, biznes.gazetaprawna.pl, 31 grudnia 2013 [dostęp 2019-06-02].
  3. a b Grzegorz Szymański, Rozwój internetowych zakupów grupowych, „Marketing i Zarządzanie” (39), 2015, s. 181–192, ISSN 2450-775X [dostęp 2019-06-02] (pol.).