Portret Antonia de Covarrubias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portret Antonia de Covarrubias
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1597–1603[1]

Medium

olej na płótnie

Wymiary

65 × 52 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Paryż

Lokalizacja

Luwr

Portret Antonia de Covarrubiasobraz olejny przypisywany hiszpańskiemu malarzowi pochodzenia greckiego Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco. Portret jest sygnowany: domènikos theotokópoulos epoíei

Antonio de Covarrubias był jednym z największych humanistów swoich czasów, znawca łaciny i greki oraz filozofii, teologii i prawa. Jego bratem był Diego de Covarrubias również prawnik i teolog, który jako arcybiskup i przewodniczący Rady Państwa uczestniczył w soborze trydenckim, gdzie współredagował dekret końcowy. Antonio również uczestniczył w soborze. W 1580 roku został mianowany kanonikiem katedry w Toledo. Wielkim zamiłowaniem darzył rzeźbę, architekturę i malarstwo dzięki czemu (i dzięki znajomości greki) zaprzyjaźnił się El Grekiem. Pod koniec swojego życia całkowicie ogłuchł co nie przeszkadzało mu w prowadzeniu aktywnego życia naukowego.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

El Greco w 1602 roku namalował portret swojego przyjaciela. Przedstawił go na neutralnym tle w czarnym stroju, ale z dobrotliwym wyrazem twarzy. Oczy Antonia są nieco asymetryczne o uważnym spojrzeniu głuchego. Usta ma lekko rozchylone, tak jakby czytał z ust rozmówcy. Artysta nie tylko namalował kalectwo modela, ale i sposób przezwyciężania jego skutków.

Postać Antonia El Greco namalował wcześniej wśród postaci uczestniczących w pogrzebie hrabiego Orgaza.

W 1602 roku, El Greco namalował będący pendantem do tego obrazu portret starszego brata Antonia: Diego de Covarrubias[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Datowanie według Gudiol.
  2. Maria Tsaneva: El Greco: 101 Paintings. Lulu Press, 2014. ISBN 1-304-77316-7. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antonina Vallentin: El Greco. Warszawa: PIW, 1958.
  • Geniusz sztuki El Greco. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1985.