Potyczka pod Mardakertem (2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Potyczka pod Mardakertem (2010)
Czas

1819 czerwca 2010

Miejsce

Mardakert

Terytorium

Górski Karabach

Strony konfliktu
 Armenia  Azerbejdżan
Straty
4 zabitych
4 rannych
1 zabity
Położenie na mapie Górskiego Karabachu
Mapa konturowa Górskiego Karabachu, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Azerbejdżanu
Mapa konturowa Azerbejdżanu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
40°12′37,0800″N 46°48′33,1200″E/40,210300 46,809200

Potyczka pod Mardakertem – starcie militarne stoczone w dniach 18–19 czerwca 2010 roku pomiędzy żołnierzami ormiańskimi i azerskimi w Górskim Karabachu.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 80. XX wieku w obliczu zbliżającego się upadku ZSRR w Karabachu odżyły nadzieje na zjednoczenie z resztą Armenii. Chcąc je stłumić, azerskie władze formalnie zlikwidowały Nagorno-Karabachski Obwód Autonomiczny, ustanowiły jego blokadę ekonomiczną i przeprowadziły antyormiańskie pogromy w azerskich miastach, najbardziej krwawy w Sumgaicie. 10 grudnia 1991 roku władze Górskiego Karabachu przeprowadziły referendum, w którym przygniatająca większość mieszkańców opowiedziała się za niezależnością. Azerska armia wkroczyła na teren Karabachu i przy wsparciu, w tym przy użyciu sprzętu stacjonującej na jej terenie Armii Radzieckiej zdołała - w początkowym stadium działań zbrojnych – opanować znaczną część terytorium, jednak później została wyparta przez słabo uzbrojonych powstańców ormiańskich. 12 maja 1994 roku, gdy Ormianie kontrolowali już cały okręg autonomiczny, korytarz łączący go z Republiką Armenii oraz strefę bezpieczeństwa, podpisane zostało zawieszenie broni.

Republika Górskiego Karabachu jest de facto niepodległym państwem posiadającym demokratycznie wybrany rząd, wolnorynkową gospodarkę i wszystkie niezbędne atrybuty suwerenności. Nie jest jednak uznawana przez żadne państwo na świecie, nawet przez Armenię. Republika cieszy się jednak życzliwością władz Armenii.

4 marca 2008 roku pod Mardakertem doszło do najpoważniejszej potyczki od czasu zakończenia wojny o Górski Karabach. Zginęło wówczas 12 azerskich i 8 ormiańskich żołnierzy.

Rok 2008 przyniósł jednak zmiany w podejściu dwóch zwaśnionych sąsiadów – Armenii i Azerbejdżanu. W listopadzie 2008 prezydenci Alijew i Sarkisjan spotkali się w Moskwie z prezydentem Rosji Miedwiediewem. Zaowocowało to podpisaniem 2 listopada 2008 roku dwustronnego porozumienia z udziałem rosyjskiego prezydenta w sprawie Górskiego Karabachu. Tym samym zapoczątkowane zostały rozmowy na temat rozwiązania konfliktu trwającego od 15 lat.

Potyczka[edytuj | edytuj kod]

Starcie rozpoczęło się w pobliżu wioski Chayli w prowincji Mardakert o 23:30 18 czerwca[1]. Według Ministerstwa Obrony Republiki Górskiego Karabachu, ormiańskie wojsko zostały zaatakowane przez grupę 20 azerskich żołnierzy. Wyniku ciężkich nocnych walk śmierć poniosło czterech żołnierzy ormiańskich[2]. Ormiańscy żołnierze 19 czerwca zaatakowali w wiosce Fizuli, zabijając jednego wojskowego z Azerbejdżanu[3].

Potyczka stanowi naruszenie rozejmu z 1994 i jest najpoważniejszym incydentem od starcia z 2008 roku.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan nazwał incydent azerską prowokacją[4]. Prezydent Azerbejdżanu odznaczył pośmiertnie tytułem bohatera narodowego chorążego Mubariza Ibrahimova, który poległ w potyczce[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NKR DEFENSE MINISTRY STATEMENT. lragir.am. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-08)].
  2. Four Armenian Soldiers Killed in Karabakh Skirmish. eurasiareview.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-29)].
  3. OSCE, EU Condemn Karabakh 'Armed Incident'. rferl.org.
  4. Four Armenians and one Azeri killed in Karabakh clash. Reuters.
  5. Posthumous award for Azerbaijani soldier. news.az. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-25)].