Prawnik (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prawnik
The Associate
Autor John Grisham
Typ utworu thriller prawniczy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 27 stycznia 2009
Wydawca Doubleday
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 10 marca 2009[1]
Wydawca Amber

Prawnik (ang. The Associate) – powieść amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Wydana oryginalnie 27 stycznia 2009 roku przez wydawnictwo Doubleday, w Polsce wydana tego samego roku przez wydawnictwo Amber.

Opis fabuły[edytuj]

Jako świetny student prawa Uniwersytetu Yale i redaktor naczelny Yale Law Yournal ma zapewnioną obiecującą karierę, chociaż po ukończeniu studiów ma zamiar przez trzy pierwsze lata pracować jako państwowy prawnik. Jego plany legną w gruzach, gdy pojawia się Bennie Wright z wideotaśmą sprzed 5 lat z wydarzeniami w mieszkaniu Kyla, kiedy studiował na Uniwersytecie Duquesne. Na taśmie przedstawiony jest stosunek seksualny między Joeyem Bernando i Baxterem Tatem a Elaine Keenan, która później uznała, że została zgwałcona, co potwierdzałoby pytanie Joeya skierowane do Baxtera "Czy jest przytomna?". Miejscowa policja umorzyła śledztwo, ale nagranie nie dotarło do rąk policji. Kyle został oskarżony o współudział, lecz na taśmie tylko leżał pijany. Bennie grozi Kylowi, że jeśli nie będzie współpracował, on opublikuje ją w Internecie, a sprawa miała zostać uznana za przedawnioną dopiero za kilka lat.

Bennie załatwił Kylowi posadę w Nowym Jorku w Scully & Pershing – największej kancelarii prawniczej świata reprentującej firmę Trylon Aeronautic przeciwko firmie Bartin Dynamics. Dwaj dostawcy broni mieli przygotować B-10, HiperSoniczny Bombowiec dla Pentagonu. Firmy wygrały przetarg z Lockheedem, lecz firmy pokłóciły się o technologie i były gotowe o nie walczyć w sądzie. Wszystkie dane zostały przetransportowane do specjalnego magazynu i zapisane na dyskach komputerowych. Zadaniem Kyla byłoby wykradanie najbardziej poufnych informacji o owym bombowcu. Pierwotnie Kyle myślał, aby go ignorować z powodu niewielkich konsekwencji, lecz myśl o wstydzie przed rodziną i możliwych kłopotach w przyszłej karierze sprawiły, że potraktował tę sprawę poważnie. Postanowił odszukać swojego znajomego, Joeya Bernando

Wszędzie gdzie się udał był śledzony, a jego mieszkanie było pełne pluskiew i kamer, o czym zresztą wiedział. Postanowił spotkać się ze swoim znajomym, Joeyem Bernando, który o wiele więcej do stracenia niż Kyle gdyby wideo przeciekło do Internetu. Kyle wymyśla spisek przeciwko Benniemu. Elaine dalej utrzymuje, że jest zgwałcona. W tym czasie Baxter Tate kończy kurację odwykową. Aby ukończyć Program 12 kroków musi przeprosić i wynagrodzić Elaine krzywdę. Bennie obawia się, że jeśli dojdzie do spotkania będzie miała potwierdzenie swojego oskarżenia i wniesię ponownie sprawę do sądu. Kyle wtedy straci posadę i nie będzie już otrzymywał informacji o bombowcu. Użyje wszelkich środków, aby niedopuścić do spotkania.

Przypisy