Zawodowiec (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zawodowiec
Playing for Pizza
Autor

John Grisham

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

2007

Wydawca

Doubleday

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2009

Wydawca

Amber

Przekład

Sławomir Kędzierski

Zawodowiec (ang. Playing for Pizza) – powieść autorstwa amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Światowa premiera książki odbyła się 25 września 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, a Polsce wydano ją w 2009. Powieść opowiada o quarterbacku imieniem Rick Dockery, który po nieudanej karierze w klubach NFL podpisuje kontrakt z amatorskim zespołem Parma Panthers, w której jest jedynym zawodowcem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Rick Dockery, quarterback zespołu Cleveland Browns. W meczu o mistrzostwo AFC przeciwko Denver Broncos jego zespół prowadzi 17-0 na jedenaście minut przed końcem spotkania. Wówczas na placu gry pojawia się Rick, któremu udaje się roztrwonić całą przewagę i ostatecznie drużyna z Cleveland przegrywa 17-21. W ostatniej akcji meczu Dockery doznaje kolejnego, trzeciego już, wstrząśnienia mózgu i pośród gwizdów rozwścieczonego tłumu opuszcza stadion na noszach i trafia do szpitala. Po niespełna dobie odzyskuje przytomność, ale wówczas agent informuje go, że po raz kolejny został zwolniony, a żadna drużyna nie chce zaoferować Dockery’emu kontraktu. W końcu Arnie przedstawia swojemu klientowi ofertę od amatorskiego zespołu Parma Panthers. Rick po głębszym namyśle i początkowej niechęci postanawia podjąć wyzwanie.

We Włoszech od początku staje się gwiazdą i w początkowej części sezonu prowadzi swój zespół do zdecydowanych zwycięstw. Nadchodzi jednak moment załamania formy całej drużyny, a odpowiedzialność za wyniki spada głównie na barki Dockery’ego, który jest jedynym profesjonalnym zawodnikiem w klubie. Przełamanie kryzysu następuje w meczu z odwiecznym rywalem, Bergamo Lions. Od tej chwili Amerykanin znów jest bohaterem i prowadzi Pantery do finału Włoskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Przed decydującym spotkaniem, które miało być transmitowane w telewizji (jako jedyne w całym sezonie), Rick otrzymuje ofertę powrotu na kontynent, do Saskatchewan Roughriders, co de facto byłoby powrotem do zawodowego futbolu. Quarterback odrzuca jednak ofertę, triumfuje ze swoim zespołem w finale włoskich rozgrywek i układa sobie życie prywatne z amerykańską studentką Livvy przy boku.

Bohaterowie powieści[edytuj | edytuj kod]

  • Rick Dockery – kilkakrotnie zwalniany z zespołów NFL quarterback, który kontynuuje swoją karierę w amatorskiej lidze we Włoszech.
  • Arnie – agent Ricka. Dzięki niemu Dockery podpisał kontrakt z drużyną z Parmy.
  • Sam RussoAmerykanin włoskiego pochodzenia, trener zespołu Panter.
  • Fabrizio – utalentowany włoski wide receiver Panter. Z czasem staje się drugim, po Ricku, zawodowym graczem w zespole z Parmy. Wniósł znaczący wkład w zwycięstwo drużyny we Włoskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.
  • Giuseppe „Franco” Lazzarinofullback Panter oraz miejscowy sędzia.
  • Sidell „Sly” Turner – czarnoskóry amerykański running back Panter, który opuszcza zespół w początkowej fazie sezonu.
  • Trey Colby – czarnoskóry amerykański safety Panter, który później zostaje przesunięty na pozycję wide receivera. W połowie sezonu łamie nogę, a następnie wraca do Stanów Zjednoczonych.
  • Charley Cray – dziennikarz „Cleveland Post”, stale krytykujący Dockery’ego.
  • Rodolfo Bruncardo – biznesmen, właściciel drużyny Panter.
  • Livvy Gallowayamerykańska studentka historii sztuki, która przebywa we Florencji na wymianie studenckiej. Pod koniec powieści ona i Rick zostają parą.