Prazynofity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prazynofity
Ilustracja
Pyramimonas sp.
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada zielenice
Klasa prazynofity
Nazwa systematyczna
Prasinophyceae Chadef. 1950

Prazynofity (Prasinophyceae) – klasa jednokomórkowych glonów z gromady zielenic.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jednokomórkowce. Najczęściej w postaci monadalnej, choć możliwe formy kokalne i kapsalne. Komórki spłaszczone z różną liczbą wici (1, 2, 3, 4, 6, 8 – najczęściej dwie lub cztery). Wici zwykle o równej długości i podobnym tempie poruszania się (izodynamiczne), ale nie zawsze. Wtedy nić dłuższa może być skierowana ku tyłowi, a krótsza w przód. Wyrastają z zagłębienia na szczycie komórki lub nieco bocznie. Rzadko nagie, zwykle z polisacharydową osłonką w postaci jednolitej teki (Tetraselmidales) lub w postaci niezmineralizowanych łuseczek, które mogą pokrywać też wici (Polyblepharidales). Planktoniczne[1].

W systemie przyjętym przez serwis AlgaeBase (stan wiosną 2014 r.[a]) prazynofity nie są wyróżniane jako odrębny takson, a ich przedstawiciele są umieszczeni w różnych grupach zielenic. Przykładowo, Scourfieldia została zaliczona do Pedinophyceae, Pyramimonas do Pyramimonadophyceae, Nephroselmis do Nephrophyceae, a Tetraselmis do Chlorodendrophyceae[2].

W polskiej florze spotykane są m.in. następujące gatunki: Scourfieldia cordiformis, Tetraselmis cordiformis, Pyramidomonas inconstans, Nephroselmis discoidea oraz Nephroselmis olivacea[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. System ten jest na bieżąco aktualizowany, przez co przedstawiona w nim taksonomia może znacząco, nawet na poziomie przynależności do królestw, się różnić w zależności od daty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Joanna Picińska-Fałtynowicz, Jan Błachuta: Klucz do identyfikacji organizmów fitoplanktonowych z rzek i jezior dla celów badań monitoringowych części wód powierzchniowych w Polsce. Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2012, s. 56-57, seria: Biblioteka Monitoringu Środowiska. ISBN 978-83-61227-05-2. (pol.)
  2. Guiry, M.D. & Guiry, G.M.: Taxonomy Browser (ang.). AlgaeBase. World-wide electronic publication, National University of Ireland, Galway. [dostęp 2014-05-19].